Bologna Fc 1909 njofton se ka fituar përfundimisht të drejtat e regjistrimit të mesfushorit Giovanni Fabbian (2003) nga FC Internazionale për 5 milionë euro.

Klubi zikaltër ka të drejtën e riblerjes për 12 milionë euro.

I lindur në vitin 2003 mesfushori sulmues venecian, i kthyer nga kampionati si protagonist absolut në Serinë B me Reggina, Giovanni – shkolla e Padovës, më pas Interi nga 15 vjeç – është një mesfushor që lartëson veten në futje, ka talent të jashtëzakonshëm për të luajtur pa top dhe intensitet i madh mbrojtës në agresivitet dhe në duele dorë më dorë për të rikuperuar topin.

Shtylla e Nerazzurrëve të Christian Chivu-s, në sezonin e tij të parë mes “big boys” vitin e kaluar ai dëshmoi menjëherë vlerën e tij: në Kalabri me Inzaghi u zbulua i aftë në të dyja fazat e lojës, duke marrë pjesë në ndërtimin e manovrave të dyja në zotërim. ulët, dhe në trokarin ku ai është shumë i mirë në marrjen midis rreshtave, dhe habituée e futjes ajrore. Ai shpesh shënon goditje me kokë me kohë të shkëlqyera dhe e bën të vlefshëm fizikun e tij të mirë, duke kontribuar në primatin e Reggina-s, të cilin ai e mbajti për disa muaj në fazën fillestare të kampionatit. Ndërkohë, ai ndoqi me fitim të gjitha ekipet kombëtare të të rinjve dhe në mars 2023 debutoi në U21 të trajnerit Nicolato në suksesin kundër Ukrainës.