Bologna FC 1909 njofton se ka fituar përfundimisht të drejtën për shërbimet sportive të sulmuesit Jesper Karlsson (1998) nga Alkmaar Zaanstreek per 11 milionë euro.

Anësori i majtë suedez ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2026 me klubin italian.

Bologna FC 1909 njofton se ka fituar përfundimisht të drejtën për shërbimet sportive të sulmuesit Jesper Karlsson (1998) nga Alkmaar Zaanstreek per 11 milionë euro.

Anësori i majtë suedez ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2026 me klubin italian.

Futbollisti i dhjetë suedez në historinë e klubit, Jesper është një anësor sulmues i lindur në vitin 1998 me teknikë dhe imagjinatë të shkëlqyer, eksplozivitet në këmbë dhe shpejtësi të jashtëzakonshme. Anësor i gjithanshëm, i aftë për të luajtur në të dyja korsitë pa dallim, pas afrimeve të para mes profesionistëve në Falkenberg dhe katër sezoneve të zhvillimit në Elfsborg, është me kalimin në AZ në Holandë që ai bëhet i njohur nga tifozët nga të gjithë Evropë.

Në Alkmaar hyn menjëherë në treshen e sulmit dhe prej tre vitesh është shtyllë e një prej formacioneve më konkurruese në Eredivisie. Një gjuajtës i shkëlqyer shënues, ai mburret me një bagazh të tillë teknik sa që shpesh është i paparashikueshëm dhe menjëherë demonstron besim të madh me golat. I guximshëm dhe i pafytyrë, i pëlqen të marrë përgjegjësinë për lojëra të rëndësishme brenda dhe jashtë zonës. Ai merr pjesë, mes golave ​​dhe asistimeve, në pothuajse gjysmën e totalit të golave ​​të ekipit nga viti 2020 deri në vitin 2023, luan kupat e Europës, debuton me kombëtaren dhe vlerësohet nga klube të rëndësishme të kontinentit, duke u bërë një nga emrat më të njohur. në çdo seancë të tregut të transferimeve. Mbyll përvojën holandeze me 46 gola gjithsej mes ligës dhe kupave në 123 paraqitje.