Bologna FC 1909 njofton se ka fituar përfundimisht të drejtën për shërbimet sportive të sulmuesit Dan Ndoye (2000) nga FC Basel për 8 milionë euro.

Zvicerani i gjashtë në historinë e Bolonjës, Dan është një anësor sulmues i djathtë me cilësi të mira fizike dhe me tashmë disa sezone si profesionist në brezin e tij me shifra në rritje, pavarësisht moshës së tij të re.

I zhvilluar në sektorin e të rinjve të Lozanës, ai debutoi në ekipin e parë në sezonin 2019/20 dhe në dy vite ai grumbulloi 13 gola mes ligës dhe kupës kombëtare. Më pas ai u transferua në Ligue1 te Nice, ku më së shumti veproi si anësor në mesfushë, shpesh duke marrë përsipër në pjesën e dytë; nga ana tjetër, ai gjeti më shumë hapësirë ​​dhe besim në fazën e grupeve të Ligës së Evropës, herë pas here si sulmues qendror nga trajneri Vieira dhe ia ktheu me dy gola të rëndësishëm në Leverkusen dhe Slavia Pragë. Kthehet në atdhe me Baselin në verën e vitit 2021, luan në Konferencë, vendoset si anësor në të djathtë por edhe në të majtë, paketon gola dhe asiston me aftësi të lakmueshme vrapimi, shpejtësi dhe cilësi të jashtëzakonshme në ndeshjen një kundër një dhe driblim. Ai debutoi në kombëtaren e seniorëve, pas 10 golave ​​për U21, me rastin e fitores së Zvicrës në Spanjë për Ligën e Kombeve në shtator 2022. Me Baselin arriti në gjysmëfinale të Ligës së Konferencave, i eliminuar nga Fiorentina majin e kaluar.
Nga gushti i vitit 2023 ai u transferua në Bologna.