Klubi i Bundesligës, Borussia Dortmund, ka nënshkruar me sulmuesin anësor Julien Duranville (2006) nga Anderlecht për 8.5 milionë euro.

Futbollisti i cili luan me Belgjikë U19 ka marrë një angazhim afatgjatë në BVB.

Anësori Duranville, i cili është në fazën e rikuperimit në shtëpi pas një dëmtimi muskulor të pësuar në vjeshtë, konsiderohet si një nga talentet më të ndritur të vitit të tij.  Ai bëri debutimin e tij në moshën 16 vjeç e pesë ditë në ekipin profesionist të 34 herë kampionëve belg RSC Anderlecht, ka luajtur gjashtë ndeshje në Jupiler Pro League deri më tani këtë sezon dhe ka shënuar golin e tij të parë në fillim të shtatorit.

Ne jemi shumë të kënaqur që Julien dhe familja e tij na kanë dhënë besim të madh dhe që tani e tutje ai do të vesh ngjyrat tona.  Julien është një anësor i shpejtë, teknikisht i fortë dhe kreativ në të cilin ne shohim potencial të madh.
Ne do të dëshironim të punonim së bashku në vitet e ardhshme për të shfrytëzuar këtë potencial dhe për të çuar përpara zhvillimin e tij. tashmë e kemi dëshmuar disa herë në të kaluarën me talentet e reja.  Fokusi ynë kryesor tani është në integrimin e Julien në skuadrën tonë profesionale dhe mjedisin e ri sa më shpejt të jetë e mundur dhe duke e sjellë gradualisht atë në nivelin e Bundesligës
.”, – tha drejtori sportiv i BVB, Sebastian Kehl.