Klubi i futbollit i Bundesligës, Borussia Dortmund, ka reaguar ndaj mungesës së belgut Thomas Meunier (31 vjecc) për shkak të lëndimeve dhe ka nënshkruar me futbollistin norvegjez Julian Ryerson (25 vjec) nga FC Union Berlin për 5 milionë euro.

Mbrojtësi i gjithanshëm Ryerson, i cili ka luajtur 21 ndeshje konkurruese në të gjitha kompeticionet që nga fillimi i sezonit dhe është një nga lojtarët më të përdorur në klubin e kryeqytetit dhe mund të përdoret si në pozicionin e majtë ashtu edhe në atë të djathtë, nënshkroi një kontratë me tetë herë kampionët e Gjermanisë sot deri më 30 qershor 2026.

“Ka sfida të mëdha sportive përpara nesh, për të cilat ne kemi nevojë për stabilitet në mbrojtje. Julian Ryerson është një lojtar mbrojtës inteligjent dhe, në një kuptim pozitiv, shumë agresiv. Na pëlqen shumë profili i tij, karakteri i tij dhe dëshira e tij për t’u larguar me çdo kusht nga fusha si fitues. Për më tepër, ai mund të përdoret si në të djathtë ashtu edhe në të majtë në katër të pasmet dhe në tre të pasmet, gjë që i jep atij dhe neve fleksibilitet shtesë. Ne e presim me padurim Julian dhe jemi të kënaqur që arritëm ta realizonim këtë transferim në një kohë kaq të shkurtër”, – thekson drejtori sportiv i Borussia Dortmund, Sebastian Kehl.

Ryerson ka luajtur 79 herë në Bundesligë dhe bëri debutimin e tij për Norvegjinë në nëntor 2020 (15 paraqitje në total). Sot në mëngjes ai përfundoi me sukses kontrollin e detyrueshëm mjekësor tek punëdhënësi i tij i ri.

“Nuk është e lehtë për mua të largohem nga Union Berlin sepse i detyrohem shumë këtij klubi të veçantë, shokëve të skuadrës, stafit dhe tifozëve. Do të kem gjithmonë kujtime të bukura nga koha ime në Alte Försterei. Tani po pres me padurim një kapitull të ri në Borussia Dortmund dhe do të doja të ndihmoja BVB-në të arrijë objektivat e saj në Bundesligë, Champions Ligë dhe në DFB-Pokal. Si anëtar i kundërshtar, kam mundur të përjetoj atmosferën në Signal Iduna Park, më ka bërë përshtypje dhe tashmë jam kurioz se si do të jetë të kesh Murin e famshëm të Verdhë pas teje.” , –  thotë Julian Ryerson.