Golashënuesi më i mirë në fuqi në Bundesligë tani vesh fanellën verdhezi: Niclas Füllkrug (1993) kaloi nga SV Werder Bremen te Borussia Dortmund për 13 milionë euro.

Sulmuesi kombëtar i Gjermanisë përfundoi kontrollin mjekësor në Dortmund dhe nënshkroi kontratën deri më 30 qershor 2026.

“Niclas e ka dëshmuar kërcënimin e tij për golin gjatë viteve dhe fitoi golashënuesin më të mirë sezonin e kaluar. Falë paraqitjeve të forta ai është me të drejtë një shtyllë e rëndësishme në qendër sulmi të kombëtares. Niclas është një sulmues bashkëpunues, shumë i mirë në ajër, i pranishëm fizikisht, bind në duelet një me një dhe është i pakëndshëm për kundërshtarin në duel. Me të gjitha këto aftësi, ai mishëron profilin që ne kërkonim.
Niclas është i apasionuar pas punës në Borussia Dortmund. Ne e presim me padurim këtë djalosh pozitiv që do të grisë veten për klubin tonë. BVB ka synime ambicioze në tre gara dhe ne jemi të bindur se me Niclas jemi edhe më të pozicionuar
”. , – tha drejtori sportiv i BVB, Sebastian Kehl.

Füllkrug, i lindur në Hanover, arriti 16 gola dhe 5 asistime në 28 ndeshje të ligës sezonin e kaluar dhe ishte golashënuesi i tretë më i mirë. Mesatarisht, Niclas Füllkrug shënon në çdo ndeshje të tretë të Bundesligës përgjatë sezoneve (128 ndeshje në Bundesligë, 44 gola). Për kombëtaren gjermane, qendërsulmuesi 1.89 metër i gjatë shënoi 7 gola në 9 ndeshje, duke përfshirë edhe barazimin 1-1 ndaj Spanjës gjatë Kupës së Botës në Katar.

Niclas Füllkrug thekson:

“Borussia Dortmund është një klub shumë i veçantë. Isha shumë i lumtur për ofertën sepse bashkimi me këtë klub është pikërisht ajo që doja. Në BVB kam shansin të zhvillohem si lojtar dhe të fitoj përvoja të reja. Jam shumë i emocionuar për detyrat përpara dhe dua të jem sa më i suksesshëm me këtë ekip. Mezi pres ta përjetoj stadiumin me tifozët e tij të jashtëzakonshëm si një profesionist i BVB-së.”