AFC Bournemouth është i kënaqur të njoftojë se anësori sulmues, Luis Sinisterra (1999), i është bashkuar klubit nga Leeds United në një huazim gjatë sezonit me një opsion të mundshëm për ta blerë.

Kolumbiani Sinisterra bëhet rekrutimi i tetë i verës i Cherry në një marrëveshje që sheh Jaidon Anthony të huazohet nga ana tjetër.

Shefi ekzekutiv i AFC Bournemouth, Neill Blake tha:
Ne jemi të kënaqur që sjellim Luisin në klub dhe nuk kam asnjë dyshim se ai do të jetë një shtesë e shkëlqyer për skuadrën tonë.
Ai është një lojtar që ka përjetuar tashmë futbollin e Premier League dhe është paraqitur në nivelin më të lartë në Evropë gjithashtu, kështu që ne mezi presim ta kemi atë me ne.”

I lindur në Santander de Quiliachao, Sinisterra e filloi karrierën e tij me skuadrën e divizionit të lartë kolumbian Once Caldas, duke bërë debutimin e tij në 2016.
Dy vjet më vonë, ai bëri lëvizjen në Evropë, duke nënshkruar për Feyenoord dhe duke luajtur së bashku me qendërmbrojtësin e Cherry, Marcos Senesi për tre vjet nga 2019.
22 gola në 103 paraqitje ranë në sy të Leeds United, ku ai nënshkroi në verën e 2022 dhe shënoi 8 gola në 27 ndeshje.