Fulham është i kënaqur të konfirmojë nënshkrimin e mesfushorit Carlos Baleba (2004) nga Lille, për tarifën 27 milionë euro.

Kamerunasi 19-vjeçar i është bashkuar klubit anglez me një kontratë pesëvjeçare, deri në 30 qershor 2028.

Trajneri i ekipit të parë të meshkujve, Roberto De Zerbi, tha:
Carlos është një lojtar shumë i mirë. Ai është shumë i ri, por një lojtar specifik për stilin tonë. Ai do të jetë e ardhmja e klubit”.

Drejtori teknik David Weir shtoi:
“Ne jemi vërtet të lumtur që mund të sjellim Carlos në klub.
Ai është 19 vjeç dhe do t’i duhet pak kohë për t’u mësuar me mjedisin e tij të ri, kulturën tonë dhe gjuhën; ai do të marrë të gjithë mbështetjen që i nevojitet për të bërë atë tranzicion dhe ne mezi presim ta shohim atë në veprim”.

Kameruniani bëri lëvizjen te Lille në janar 2022, pasi kishte luajtur futboll në akademi në atdheun e tij.

Pasi bëri 13 paraqitje për ekipin B të Lille, ai bëri debutimin e tij në ekipin e parë shtatorin e kaluar si zëvendësues në një fitore 1-0 kundër Lens.

Fillimi i tij i parë në Ligue 1 erdhi në janar në një barazim pa gola me Stade Brestois, dhe ai vazhdoi të bëjë 19 paraqitje në ligë gjatë sezonit 2022/23. Ai bëri dy paraqitje të tjera këtë sezon.