Chelsea ka kompletuar nënshkrimin e sulmuesit Deivid Washington (5 qershor 2005) nga skuadra braziliane Santos për 16 milionë euro.

Braziliani ka nënshkruar një kontratë shtatëvjeçare deri në 30 qershor 2030, me opsionin e një viti tjetër.

Washingtoni mund të luajë kudo përtej vijës në të tretën e fundit, por kryesisht vepron si sulmues. Ai vulosi transferimin e tij më herët sot dhe braziliani bëhet shtimi ynë i fundit veror.

Sulmuesi i talentuar e filloi karrierën e tij me Gremio, përpara se të kalonte te Santos në 2016. Ai tërhoqi vëmendjen teksa shfaqej në radhët e të rinjve në Santos, me bëmat e tij të golave ​​që i dhanë një thirrje për në ekipin e parë.

Uashingtoni bëri debutimin e tij për të moshuarit për Santos në prill, duke hyrë si zëvendësues i vonë në Copa do Brasil, përpara se të shënonte golin e tij të parë një muaj më vonë në një fitore 3-0 në Serie A ndaj Bahia.