Mbrojtësi i djathtë francez Malo Gusto (2003) është transferim te Chelsea nga Lyon për 30 milionë euro.

Talenti 19-vjeçar ka nënshkruar një kontratë në Stamford Bridge deri në 30 qershor 2030, por kthehet në Francë për pjesën e mbetur të sezonit aktual për të vazhduar me Lyon në Ligue 1, ku ka bërë 15 paraqitje në ligë.

Gusto, i cili ka luajtur në nivelin U-21 nga Franca, përparoi në radhët e të rinjve në Lyon dhe bëri debutimin e tij për të moshuarit në janar 2021.

Sezoni pasardhës ishte një përparim për mbrojtësin e krahut me mendje sulmi, duke u bërë një lojtar i rregullt për Lyon si brenda vendit ashtu edhe në Evropë.  Ai regjistroi katër asistime në 30 paraqitje në Ligue 1, duke ndihmuar gjithashtu skuadrën e tij të arrinte në çerekfinale të Europa League.

Kjo formë e shkëlqyer e ka vazhduar këtë fushatë nën drejtimin e Laurent Blanc, me Gusto një pjesë kyçe të vijës së pasme të OL ndërsa ata janë në vendin e 8-të në ligën më të lartë franceze.

Mbrojtësi tani do të vazhdojë progresin e tij mbresëlënës në huazim në Stadiumin Groupama përpara se të bashkohet me Blutë në verë përpara sezonit të ri.