Chelsea ka kompletuar nënshkrimin e portierit Djordje Petrovic (1999) nga skuadra e MLS New England Revolution për 16 milionë euro.

23-vjeçari, i cili ka luajtur dy ndeshje për përfaqësuesen e Serbisë, ka rënë dakord për një kontratë shtatëvjeçare në Stamford Bridge deri më 30 qershor 2030, me një opsion klubi për një vit tjetër.

Me përfundimin e transferimit të tij, Petrovic tha:

Jam shumë i lumtur që jam në Chelsea dhe jam shumë i emocionuar që filloj në këtë klub.
Është një hap i madh për mua dhe ka qenë gjithmonë një ëndërr e imja të nënshkruaj për një nga klubet më të mëdha në botë. Sot e kam arritur këtë qëllim dhe jam shumë i lumtur.
Të luash në Premier League është diçka që mezi pres ta bëj dhe shpresoj të mësoj shumë gjëra këtu te Chelsea. Mezi pres të takoj të gjithë dhe të luaj në Stamford Bridge.”

Drejtorët bashkë-sportive Paul Winstanley dhe Laurence Stewart thanë:

Jemi shumë të kënaqur që mirëpresim Djordjen në klub. Paraqitjet e tij në MLS kanë fituar lavdërime dhe njohje të merituara – dhe e kanë përgatitur atë për sfidën e të luajturit për Chelsean.”

“Djordje përmirëson një ekip tashmë të fortë portierësh. Mezi presim ta shikojmë atë të punojë nën drejtimin e Mauricio Pochettino, trajnerin e portierëve Toni Jimenez dhe pjesën tjetër të stafit të ekipit të parë këtë sezon”.

Petroviç e filloi karrierën e tij në Serbinë e tij të lindjes dhe përfaqësoi Rudar Kostolac dhe Presing Pozharevac përpara se të bashkohej me Cukaricki në 2014.

Pasi përparoi në rangun e të rinjve të klubit – dhe kaloi kohë në huazim në FK IMT – debutimi i tij në ekipin e parë për Cukaricki erdhi kundër Mladost në 2019. Që nga ai moment, Petrovic u vendos si zgjedhja e parë.

Ai vazhdoi të bënte 86 paraqitje për Cukaricki përpara se të përfundonte transferimin e tij në New England Revolution në prill 2022.

Petroviç u bë shpejt një figurë kyçe në anën e Revs. Ai bëri 21 paraqitje gjatë fushatës së vitit 2022 dhe u nominua për çmimin MLS Portieri i Vitit dhe çmimi MLS Portieri i Vitit.

22 paraqitje të tjera u bënë këtë sezon, dhe Petrovic gjithashtu u paraqit për MLS All-Stars kundër Arsenalit këtë verë.