Crystal Palace është i kënaqur të konfirmojë transferimin e portierit Dean Henderson (1997) nga Manchester United për një tarifë 17.5 milionë euro.

26-vjeçari ndërkombëtar anglez ka nënshkruar një kontratë pesëvjeçare deri më 30 qershor 2028 me klubin dhe bëhet ardhja e tretë e Palace e tretë të afatit kalimtar të verës.

Një produkt i akademisë së United, Henderson i lindur në Cumbria konsiderohet gjerësisht si një nga portierët më të mirë të vendit, i njohur për reflekset e tij të mprehta, ndalimin mbresëlënës të gjuajtjeve dhe shpërndarjen e saktë.

Ndërsa grumbulloi 29 paraqitje për Djajtë e Kuq – duke luajtur në Ligën e Kampionëve të UEFA-s dhe Ligën e Evropës – Henderson ka luajtur gjithashtu në periudhat e huazimit në Sheffield United dhe Nottingham Forest në ligën e parë.

Ai siguroi Dorëzën e Artë të Championship, ndërsa Blades fitoi promovimin në 2018/19, duke fituar çmimin Lojtari i Ri i Vitit të klubit, përpara se të grumbullonte 24 porto të pastra në 67 ndeshje të Premier League gjatë katër viteve të fundit, të kaluara në Sheffield, Manchester dhe Nottingham.

Henderson ishte pjesë e skuadrës së Anglisë që fitoi Kupën e Botës U-20 në Sllovaki në qershor 2017, dhe bëri debutimin e tij për të moshuarit në një fitore 3-0 ndaj Republikës së Irlandës në nëntor 2020.

Duke konfirmuar nënshkrimin, kryetari Steve Parish tha:

“Dean është një shtesë fantastike për skuadrën tonë dhe njësinë e portierëve. Ne kemi qenë adhurues afatgjatë të Dean’s, pas ngjitjes së tij në radhët e Manchester United dhe Anglisë, por edhe arritjet e tij mbresëlënëse gjatë huasë në Nottingham Forest dhe Sheffield United.”

Henderson tha:

“Jam absolutisht i kënaqur dhe i zhurmshëm që jam këtu. Mezi pres të filloj. Ky klub ka tifozë të mrekullueshëm dhe ka shumë lojtarë të mirë që janë të uritur për të pasur sukses. Diçka po ndërtohet këtu dhe unë me të vërtetë dua të jem pjesë e saj.”