Reprezentuesi i Francës U-21, Niels Nkounkou (2000) i bashkohet Eintracht nga AS St. Etienne, për 7.5 milionë euro.

Mbrojtësi i majtë ka nënshkruar një kontratë deri në vitin 2028.

Niels Nkounkou u transferua jashtë vendit për herë të parë në karrierën e tij në vitin 2020 pas tre vitesh në Marsejë, në të cilat ai bëri gjithsej 43 paraqitje (katër gola, pesë asistime) për ekipin e dytë të Olympique. Ai bëri shtatë paraqitje me klubin e Premier League, Everton FC. Mbrojtësi i majtë fitoi shumë praktikë në ndeshje në 2021/22, kur luajti 25 ndeshje si huazim për skuadrën e ligës së parë belge Standard Liège, dhe sezonin pasues në Cardiff City në ligën e nivelit të dytë të Anglisë. Në janar të këtij viti, Nkounkou u kthye në Francën e tij të lindjes, ku regjistroi gjashtë gola dhe tetë asistime në 20 ndeshje me përfaqësuesit e Ligue 2, AS St Etienne.

Drejtori sportiv i Eintracht, Timmo Hardung:
Ne kishim tashmë Niels Nkounkou në horizontin tonë për të gjithë gjysmën e dytë të sezonit të kaluar dhe jemi të kënaqur që arritëm ta fitonim atë për Eintracht dhe rrugën tonë. Ai është një lojtar shumë i talentuar që bën përshtypje me dinamizmin, këmbënguljen dhe vendosmërinë e tij. Sidomos në pozicionin e tij, këta elementë do ta pasurojnë lojën tonë”.