Everton ka nënshkruar me sulmuesin Beto (1997) nga Udinese për një tarifë 31 milionë euro.

Qendërsulmuesi ka rënë dakord për një kontratë katërvjeçare deri në fund të qershorit 2027.

Portugezi 194cm i gjatë – emri i plotë i të cilit është Norberto Bercique Gomes Betuncal – bëhet nënshkrimi i pestë i Bluve në afatin kalimtar të verës pas ardhjes së Ashley Young dhe sulmuesve Arnaut Danjuma, Youssef Chermiti dhe Jack Harrison.

Një sulmues i fuqishëm, punëtor, i cili mburret me një ritëm të shpejtë, aftësi ajrore dhe me lojë të shkëlqyeshme mbajtjeje, Beto ka arritur shifra të dyfishta për golat në secilin nga katër sezonet e tij të fundit.

Ai ishte golashënuesi më i mirë i Udineses në sezonin 2022/23, duke shënuar 11 herë në sezonin e tij debutues për skuadrën e Serisë A në sezonin 2021/22.

Pas përfundimit të lëvizjes së tij, numri i ri 14 i Everton foli për krenarinë e tij për t’u bashkuar me klubin që ai ka mbështetur që kur heroi i tij i fëmijërisë Samuel Eto’o luajti për Blutë në 2014.

Beto tha për evertontv:
“Ndihem mirë të bashkohem me Everton. I kam vlerësuar gjithmonë si klub.
Everton është një klub i madh, i madh në Premier League, i respektuar dhe ka histori të madhe. Ishte e lehtë për ta bërë këtë lëvizje.
Kur një klub si Everton përpiqet të të blejë në janar dhe më pas vjen sërish në verë, ndihesh sikur, “Ok, ata më duan realisht”, kështu që e bëri vendimin të lehtë edhe për mua. Idhulli im, Samuel Eto’o, luajti gjithashtu këtu, gjë që e bën atë edhe më të veçantë.
Unë mund të sjell guxim, mund të sjell besim dhe mendoj se gjëja ime më e madhe është përpjekja. Unë gjithmonë do të sjell entuziazëm në ekip dhe në lojërat tona. Ndjej se stili im përshtatet shumë mirë me Everton.
Mezi pres të filloj – sot, pikërisht tani. E di që skuadra duhet të shënojë më shumë gola dhe do të përpiqem të ndihmoj me këtë. Më pëlqen të shënoj gola. E di që kemi nevojë për këtë dhe jam këtu për të ndihmuar. Gjithmonë do të jap maksimumin për të shënuar gola.
Ndihem shumë mirë që jam këtu dhe dua të lë gjurmën time. Le ta bejme.”

Duke përshëndetur nënshkrimin e tij të pestë të verës në Klub, menaxheri i Evertonit Sean Dyche tha:
“Ne kemi qenë të etur për të forcuar opsionet tona goditëse për të shtuar më shumë cilësi sulmuese në skuadrën tonë dhe ardhja e Beto na e jep këtë.
Ai ka impresionuar në një ligë të lartë si Serie A për dy sezonet e fundit dhe ka shënuar gola. Si një sulmues i fuqishëm që mund të mbajë topin, të mbajë lojën, është i fortë në ajër dhe punon shumë për ekipin, ai ka shumë atribute që shpresojmë ta shohim të jetë një sukses me Everton.”

I lindur në Lisbonë, Beto kaloi kohë në akademinë e famshme të Benfica-s përpara se të bëhej golashënues i rregullt me ​​skuadrat portugeze URD Tires, Clube Olimpico do Montijo dhe Portimonense.

Kjo tërhoqi vëmendjen e Udineses, duke çuar në një kalim në Serie A në ditën e fundit të afatit kalimtar të verës 2021, fillimisht në një huazim për një sezon.

Beto shënoi katër gola në 10 paraqitjet e tij të para në ligë në Itali, duke rrëmbyer një hat-trick në një fitore 5-1 ndaj Cagliarit në prill 2022.

Në sezonin 2022/23, portugezi shënoi mesatarisht 0.42 gola për 90 minuta në Serinë A, ndërsa suksesi i tij në duele ajrore prej 51.2 për qind e vendosi atë në 20 për qind të sulmuesve më të mirë në pesë ligat më të mira të Evropës.

Për entuziazmin e tij për të luajtur për Evertonianët dhe në Goodison Park, Beto tha: “Mbështetja e tifozëve për mua do të thotë shumë, sepse unë as nuk bëra një seancë me ekipin dhe të gjithë më shkruanin, ‘Beto, eja në Everton. Everton është një klub i madh. Like, like bashkohu me ne. Ejani për të shënuar. Për mua kjo ndjehet shumë mirë dhe dua vetëm të kontribuoj me gola dhe paraqitje.”

Pasi foli me ish-sulmuesin e Everton-it, Gerard Deulofeu, i cili ishte bashkëlojtari i Betos në Udinese, ai shtoi:
Kam folur me të një ditë para se të udhëtoja. Ai më tha që Evertoni është një klub i madh, ka tifozë të çmendur, ata të duan dhe është një klub vërtet i mirë për të luajtur.
Fjalët nuk mund të shprehin ndjenjën që kam tani për të luajtur në Goodison Park sepse ishte një stadium që e admiroja kur isha në shkollë të mesme.
Gjithmonë kam dashur të luaj atje për shkak të qytetit, derbit dhe gjithçkaje. Mendoj se tifozët në Everton janë pak më shumë se tifozët e tjerë, kështu që jam i emocionuar të luaj para tyre.”