FC Bayern ka nënshkruar me portierin Daniel Peretz (2000) nga klubi izraelit Maccabi Tel Aviv për 5 milionë euro.

Izraeliani nënshkroi me skuadrën gjermane deri më 30 qershor 2028.

Ai do të veshë fanellën me numrin 18.

Jan-Christian Dreesen, CEO i FC Bayern:
Me Daniel Peretz, ne jemi shumë mirë të pozicionuar në ekipin tonë të portierëve – për këtë sezon dhe për të ardhmen. Daniel Peretz është një portier me potencial të madh. Në vitet e tij të reja, ai jo vetëm që dëshmoi aftësitë e tij në garat kombëtare, por edhe në garat ndërkombëtare”.

Daniel Peretz:
Është ëndrra e çdo fëmije të jetë në gjendje të luajë për një klub aq të madh sa FC Bayern. Kur dëgjova për interesimin e Bayernit, kisha vetëm një dëshirë: të kaloja këtu. Unë jam i uritur për çdo gjë që vjen më pas.”

Daniel Peretz e filloi karrierën e tij në Maccabi Tel Aviv në moshën 6-vjeçare dhe bëri një hap në futbollin profesionist atje. Një sezon ai u huazua te Beitar Tel Aviv Bat Yam. Nëntorin e kaluar, pas paraqitjeve të forta në U21, ai debutoi me kombëtaren e seniorëve, me të cilin ndër të tjera festoi kualifikimin për në Lojërat Olimpike.