Fulham është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e belgut Timothy Castagne (1995) nga Leicester City për një tarifë 13 milionë euro.

Një mbrojtës i djathtë i cili është shumë i aftë për të vepruar edhe në anën e kundërt, Castagne ka rënë dakord për një kontratë deri në 30 qershor 2027, me një opsion për ta zgjatur edhe për 12 muaj të tjerë.

Ai do të veshë fanellën me numrin 21.

Tony Khan deklaroi për FFCTV:
“Jam i emocionuar të mirëpres Timothy Castagne në Fulham!
Ai është një mbrojtës i gjithanshëm dhe shumë i talentuar me përvojë të madhe në Premier League dhe kompeticionet ndërkombëtare për Belgjikën.
Jam i kënaqur që Timothy është zotuar për një kontratë katërvjeçare me ne dhe ne besojmë se ai do të jetë një shtesë e shkëlqyer për skuadrën e Marcos!”

Duke folur për FFCtv në Craven Cottage, Castagne tha:
Ndihem shumë mirë. Ka qenë një dritare e gjatë transferimi, por më në fund jam këtu dhe jam i lumtur që jam këtu.
Është një lehtësim i madh. Kam biseduar me menaxherin dhe mezi pres të filloj stërvitjen dhe të luaj.”

Castagne hyri në ekipin e parë të Genk në moshën vetëm 18 vjeç, duke bërë 27 paraqitje në fushatën e tij të parë.

Sezonin pasardhës ai i ndihmoi ata të kualifikoheshin për në Evropë me mirësjelljen e një vendi të pestë në kampionatin më të lartë belg, duke çuar në një aventurë të paharrueshme në Europa League në 2016/17, kur ata dolën në çerekfinale.

Paraqitjet e Castagne në 99 paraqitjet e tij në Genk ranë në sy të ekipit të Serie A, Atalanta, i cili u nda me 6 milionë euro për ta sjellë lojtarin në Itali.

Gjatë kohës së tij në klub, Castagne ndihmoi Atalantën të siguronte renditje të njëpasnjëshme në vendin e tretë, ndërsa ai gjithashtu provoi futbollin e Champions League për herë të parë pasi skuadra arriti në fazat e eliminimit në 2020.

Ishte në Itali ku ai demonstroi aftësitë e tij në pjesën e sipërme të fushës, duke regjistruar tetë gola dhe 10 asistime në 96 dalje.

Premier League ishte porti tjetër i thirrjes për mbrojtësin e gjithanshëm, me Leicester që pagoi 25 milionë euro për shërbimet e tij.

Ishte një sezon i parë ëndërr për Chestnuts dhe skuadrën e tij të re. Pasi shënoi në debutimin e tij në Premier League, ai i ndihmoi ata të përfundonin të pestën në ligë, përpara se të vazhdonin të fitonin Kupën FA. Chestnuts luajti 90 minutat e plota të fitores së tyre 1-0 ndaj Chelseat në Wembley Stadium.

Ai e ndoqi atë me një përfundim në vendin e tetë dhe një paraqitje gjysmëfinale të Ligës së Konferencës së Evropës.

Karriera e Castagne në Leicester lexon 5 gola dhe 8 asistime në 112 ndeshje.

Pasi bëri paraqitje të shumta për Belgjikën nga niveli U-18 në U-21, Castagne u debutua për të moshuarit në vitin 2018, dhe që atëherë është paraqitur në Kampionatin Evropian 2020 dhe Kupën e Botës 2022.

Ai tani ka 33 ndeshje ndërkombëtare në emër të tij, kohë në të cilën ai ka shënuar dy herë.