Hellas Verona FC ka marrë nga FC Internazionale Milano në huazim deri në fund të sezonit aktual, me të drejtën e blerjes përfundimtare për 8 milionë euro, performancën sportive të futbollistit Federico Dimarco.

Mbrojtësi i majtë i lindur në 1997, me 10 paraqitje dhe 1 gol në ekipin kombëtar italian nën 21 vjeç, deri më tani ka arritur në 29 paraqitje në Serie A, me një gol dhe një asist, ku ka luajtur me fanellat e Interit, Parmës dhe Empolit.

Në të kaluarën e tij sportive ka edhe një përvojë në kampionatin zviceran me Sion (sezoni 2017-18). Në pjesën e parë të sezonit aktual, Dimarco luajti për Interin, një klub ku ai është rritur futbolli që në rininë e tij.