Klubi i Bundesligës TSG Hoffenheim nënshkroi me gjermanin Anton Stach (1998). Mesfushori 1.94 m i gjatë kalon nga konkurrenti i ligës 1. FSV Mainz 05 në Kraichgau për 10 milionë euro. Përfaqësuesi i Gjermanisë do të marrë një kontratë deri në datë 30 qershor 2027.

“Jemi shumë të kënaqur që arritëm të fitojmë një tjetër lojtar për TSG, i cili është pjesë e kombëtares gjermane të zgjeruar dhe u bë kampion evropian me U21 në 2021. Anton është një mesfushor shumë i gjithanshëm, i cili mund të vendosë thekse të forta si në mbrojtje ashtu edhe në sulm dhe ka shumë aftësi të veçanta.
Ai është fizikisht i pranishëm, i fortë në vrapim, i shpejtë dhe i aftë në duel. Përveç kësaj, me lojën e tij të mirë të pasimeve, driblimin e tij dinamik dhe teknikën e tij të shkëlqyer të gjuajtjes, Anton është gjithmonë në gjendje të zhvillojë fuqi të jashtëzakonshme në sulm. Me pak fjalë, ai është një lojtar që do të na ndihmojë në të gjitha fazat e lojës.” , tha Drejtori Menaxhues i TSG Alexander Rosen.

“TSG Hoffenheim jo vetëm që ofron kushte optimale në çdo aspekt. Futbolli për të cilin ajo përfaqëson përputhet me të kuptuarit tim.
TSG i ofron një lojtari si unë mundësi zhvillimi, dua t’i përdor dhe t’i shter ato.
Tani më takon mua të arrij këtu dhe të filloj në mënyrë që të mund të zhvillohem shpejt në nivelin tim të lartë personal për të mirën e ekipit.”, – tha Anton Stach.

Anton Stach, i cili kaloi pjesën më të madhe të rinisë së tij futbollistike në SV Werder Bremen, vjen në TSG me një rekomandim prej 61 ndeshjesh të Bundesligës për Mainz 05, në të cilat ai shënoi dy gola dhe kontribuoi nëntë asistime.

Në sezonin 2020/21, Stach bëri 30 paraqitje në divizionin e dytë për SpVgg Greuther Fürth, startoi 21 prej tyre dhe shënoi një gol. Me ekipin e tij, ai u ngjit në Bundesligë si nënkampion. Në DFB-Pokal ai luajti gjithsej dhjetë ndeshje për Mainz (7) dhe Fürth (3).

Anton Stach u thirr në kombëtaren gjermane U21 në mars 2021, me të cilën fitoi më pas titullin e Kampionatit Evropian. Në korrik të të njëjtit vit ai ishte pjesë e ekipit olimpik gjerman, për të cilin luajti në të tre lojërat e garave olimpike. Disa muaj më vonë, në mars 2022, ai bëri debutimin e tij për ekipin kombëtar të të moshuarve kundër Izraelit – në PreZero Arena në Sinsheim.