Mbrojtësi francez Benjamin Pavard i lindur në vitin 1996 arrin te Interi në një marrëveshje të përhershme nga Bayern Munchen për 30 milionë euro.

Një karrierë përbëhet nga shumë ditë, lojëra, momente: disa prej tyre, megjithatë, mbeten të paharrueshme dhe ndryshojnë jetën e një lojtari përgjithmonë. Dihet momenti që ndezi përfundimisht yllin e Benjamin Jacques Marcel Pavard: është minuta e 57-të e Francë-Argjentinës më 30 qershor 2018, finalja e tetë e Botërorit në Rusi. Një gol i mrekullueshëm, i cili e solli menjëherë në legjendën e futbollit francez. Historia e Pavard, megjithatë, fillon shumë më larg, nga Maubeuge, një qytet i vogël në departamentin e Veriut, ku Benjamin lindi më 28 mars 1996. Një vend larg vëmendjes, ku mbrojtësi i ri i Nerazzurrëve hodhi hapat e tij të parë. Pavard u rrit në Jeumont, një fshat me rreth 10,000 shpirtra në kufirin me Belgjikën: këtu ai filloi karrierën e tij në futboll. Një pasion i transmetuar nga babai i tij Frédéric, një ish-lojtar i kategorisë së tretë franceze, i cili e lau Benjaminin e vogël me dhurata: gjithmonë e njëjta dhuratë, gjithmonë një top futbolli. Pasi e nisi në Jeumont, Pavard iu bashkua akademisë së të rinjve të Lille, ekipit të tij të preferuar, në moshën 9-vjeçare: katër herë në javë prindërit e tij e çonin në stërvitje, duke përshkuar 100 km që ndajnë dy qytetet. Benjamin u zhvendos herët për të ndjekur ëndrrën e tij: vitet e sakrificës dhe rritjes, të cilat e çuan atë në debutimin e tij të parë në Ligue 1 në janar 2015 kundër Nantes. Dy sezone, më pas kalimi në Gjermani, destinacioni Shtutgarti: Pavard luajti për tre vjet me bardhekuqtë, duke grumbulluar 88 paraqitje dhe një ngjitje në Bundesligë. Ashtu si ai po luante për Stuttgartin, karriera e tij ndryshoi falë Kupës së Botës 2018: Benjamin u thirr nga Didier Deschamps, por në Rusi ai u bë pivot i Les Bleus që fitoi Kupën e Botës, duke luajtur 6 ndeshje dhe duke shënuar atë gol të jashtëzakonshëm. kundër Argjentinës, e cila është vlerësuar me golin më të mirë të turneut. Që andej karriera e Pavard-it nisi përfundimisht: në vitin 2019 ai kaloi te Bayern Munich dhe gjatë dy sezoneve të para fitoi çdo trofe të luajtur si protagonist, duke u bërë vendimtar me një gol në finalen e Kupës së Botës për Klube kundër Tigres. Në total, ai luajti 163 ndeshje me Bayernin, shënoi 12 gola dhe fitoi 11 trofe: një rrugë e mbushur me suksese dhe triumfe. Fleksibilitet, eksperiencë dhe një dëshirë e madhe për të fituar: Pavard është gati të sjellë të gjithë klasën e tij edhe te Nerazzurri.