Klubi i futbollit Leicester City është i kënaqur të konfirmojë nënshkrimin e mbrojtësit të ri të talentuar Victor Kristiansen (2002) nga skuadra daneze e Superligës F.C. Kopenhagen për 14 milionë euro.

Mbrojtësi i majtë i vlerësuar, i cili bëri 24 paraqitje për F.C. Kopenhagen këtë sezon, ka rënë dakord për një kontratë deri në 30 qershor 2028 në stadiumin King Poëer.

Duke folur për LCFC, ai tha:

“Jam i mahnitur. Është vërtet emocionuese të jesh këtu dhe jam shumë i emocionuar që takoj të gjithë në klub, si dhe tifozët. Premier League është ndoshta liga më e mirë në botë, dhe Leicester është një skuadër e lartë, kështu që sigurisht, unë isha i emocionuar. Për mua ishte pa mend t’i thosha po kësaj mundësie të madhe.”

Një i diplomuar në F.C. Sistemi i të rinjve të Kopenhagës, mbrojtësi i majtë bëri debutimin e tij profesional në moshën 17-vjeçare në një fitore 3-1 jashtë fushe ndaj SønderjyskE në nëntor 2020. Që atëherë ai e ka vendosur veten si një nga lojtarët e rinj më premtues të Danimarkës dhe ka bërë mbi 70 paraqitje për klubin në të gjitha garat.

Ndërkombëtarisht, ai ka përfaqësuar vendin e tij në nivele të ndryshme të të rinjve, duke përfshirë tetë ndeshje për ekipin U-21, ku ai ndihmoi ekipin të arrinte në çerekfinale të Kampionatit Evropian 2021 UEFA U21.

Victor do të jetë në King Power Stadium të shtunën për të parë ndeshjen e Cityt në Premier League me Brighton & Hove Albion, përpara se të bashkohet me stërvitjen e Ekipit të Parë të hënën përpara udhëtimit të së shtunës së ardhshme në Walsall në Kupën e Emirateve FA.