Klubi i futbollit Leicester City është i kënaqur të konfirmojë nënshkrimin e qendërmbrojtësit Harry Souttar (1998) nga Stoke City për 17 milionë euro

Qendërmbrojtësi 1.98 m i gjatë , i cili bashkohet me Foxes me një kontratë deri në 30 qershor 2028.

Ai ka bërë 70 paraqitje për Potters në të gjitha garat që kur u transferua në Staffordshire nga Dundee United në 2016.

Ai tha:

“Jam i lumtur që i bashkohem një klubi kaq të madh futbolli dhe të sfidoj veten në Premier League është një mundësi që nuk mund ta refuzoja. Ka ambiente të klasit botëror këtu dhe një skuadër plot me lojtarë fantastikë, kështu që mezi pres të filloj.”

I lindur në Aberdeen, Souttar e filloi karrierën e tij me Dundee United dhe bëri debutimin e tij për klubin kundër Partick Thistle në maj 2016.

Ai u transferua në Potteries më vonë atë verë, duke nënshkruar një marrëveshje tre-vjeçare dhe duke bërë të përkulet e tij Stoke në një fitore të Kupës EFL ndaj Rochdale në gusht 2017.

Mbrojtësi më vonë u kthye në veri, duke iu bashkuar ekipit të kampionatit skocez Ross County në formë huazimi për pjesën e mbetur të sezonit 2017/18.

Pavarësisht se ka londur në Skoci ai k azgjedhur të përfaqesojë Australinë dhe luajti 4 herë dhe ishte një interpretues i spikatur për Australinë në Kupën e Botës FIFA 2022.