Liverpool ka rënë dakord për një marrëveshje për të nënshkruar me Wataru Endo (1993) nga VfB Stuttgart për 19 milionë euro (17 milionë stërlina), subjekt i lejes ndërkombëtare dhe aplikimit për leje pune.

Mesfushori japonez firmosi një kontratë katërvjeçare deri në 30 qershor 2027 dhe u bë nënshkrimi i tretë i të kuqve gjatë verës.

Endo do të marrë fanellën nr.3 për klubin dhe ai mezi pret të fillojë kapitullin e ri të karrierës së tij në Anfield.

“Jam shumë i lumtur tani dhe jam shumë i emocionuar që t’i bashkohem një klubi të madh në Liverpool.

Ndihem i mrekullueshëm dhe kjo është ëndrra ime. Ka qenë gjithmonë një ëndërr të luaj në Premier League dhe me një nga klubet më të mëdha në botë. Është një ëndërr e realizuar për mua.

Do të jetë hera e parë për mua që luaj në Anfield. Mezi pres të luaj në Anfield para tifozëve të Liverpool.

Unë luaj si mesfushor qëndror dhe jam pak më shumë si një lojtar mbrojtës. Mendoj se mund ta ndihmoj këtë klub në mbrojtje dhe do të kem organizim të mirë në mes. Mendoj se kjo është puna ime.

Numri 3 është numri im sepse kam luajtur si numrin 3 në Shtutgart dhe kur luaja në Japoni gjithashtu. E dua këtë numër! Mezi pres të luaj me këtë numër këtu.

Jam shumë i emocionuar për t’iu bashkuar këtij klubi dhe mezi pres t’ju shoh në Anfield!”

, – ishin fjalët e tij të Wataru për LiverpoolTV.

Endo vjen pas katër sezonesh me Stuttgartin, ku bëri 133 paraqitje dhe shënoi 15 gola pasi u transferua në Gjermani në 2019, fillimisht në formë huazimi.

Para se të kalonte në Die Roten, mesfushori kaloi dy sezone në Belgjikë me Sint-Truidense duke u vendosur në Japoni te Shonan Bellmare dhe Urawa Red Diamonds.

Në nivel ndërkombëtar, Endo ka 50 paraqitje për Japoninë dhe dy gola. Ai bëri katër paraqitje në Kupën e Botës FIFA 2022, ndërsa vendi i tij arriti në fazën e 16-të të fundit.