FC Lorient ka kënaqësinë të njoftojë sot ardhjen e mesfushorit francez Jean-Victor Makengo (1998) nga Udinese për 10 milionë euro.

Futbollisti ka nënshkruar një kontratë për katër sezone e gjysmë, pra deri në 30 qershor 2027.

I stërvitur në Stade Malherbe Caen, vendas i Etampes bëri debutimin e tij në Ligue 1 gjatë sezonit 2015-2016 me klubin e tij stërvitor.  Në fund të sezonit të ardhshëm, Jean-Victor Makengo iu bashkua OGC Nice, me të cilën luajti 35 herë në të gjitha garat (duke përfshirë dy ndeshje në Europa League në veçanti).

Gjatë sezonit 2019-2020, ai u huazua nga Aiglons te Toulouse FC.  Brenda klubit të Ville Rose ka marrë pjesë në 22 takime.  Deri më sot, Jean-Victor ka 76 ndeshje në Ligue 1 (3 gola).

Në kthimin e tij në Nice, Jean-Victor do t’i bashkohet Udinese Calcio, një klub i Serisë A, në tetor 2020. Nën ngjyrat e klubit italian (aktualisht i 7-ti në ligën e tij), francezi U23 (3 përzgjedhje) mori pjesë në 72 ndeshje në të gjitha garat ka shënuar 1 gol dhe ka dhënë 4 asistime.

Një mesfushor shpërthyes, i aftë t’i bëjë shokët e tij të luajnë dhe të projektojë shpejt veten përpara, Jean-Victor Makengo është krenar që i bashkohet FCL sot:

“Jam shumë i lumtur që bashkohem me FC Lorient dhe kthehem në Francë. Pas më shumë se dy vitesh në Itali, prioriteti im ishte të gjeja një sfidë interesante në Ligue 1. Ajo e FC Lorient u paraqit dhe më pëlqeu shumë.  I kam ndjekur performancat e Lorientëve javët e fundit dhe jam joshur nga stili i tyre i lojës, filozofia dhe solidariteti i tyre.  Pjesa e parë e sezonit të klubit ka qenë një sukses i madh dhe dëshira ime është të vazhdoj këtë dinamikë duke sjellë cilësitë e mia në këtë grup.  Mezi pres të takoj bashkëlojtarët e mi të rinj dhe publikun e Moustoir që kanë qenë atje që nga fillimi i sezonit”.

Jean-Victor Makengo do të veshë numrin 17.