Manchester City është i kënaqur të konfirmojë nënshkrimin e Jeremy Doku (2002) nga Stade Rennais për 60 milionë euro.

Anësori 21-vjeçar belg ka firmosur një marrëveshje pesëvjeçare deri në 30 qershor 2028 dhe bëhet nënshkrimi i tretë i merkatos së verës.

Duke operuar rehat në të dyja krahët, Doku është shfaqur si një nga anësorët e rinj më emocionues dhe më të vlerësuar që vepron në lojën evropiane.

Një reprezentues belg me 14 paraqitje si futbollistë në emër të tij deri më tani, Doku ka operuar me dallueshmëri si në top fluturimet belge ashtu edhe në atë franceze, si dhe me përvojën e Ligës së Kampionëve.

Ai e filloi karrierën e tij si të moshuar në vendin e tij të lindjes me Anderlecht, duke bërë debutimin e tij të parë me klubin në vitin 2018 në moshën vetëm 16-vjeçare dhe vazhdoi të bënte 37 paraqitje për të moshuarit në total, duke shënuar gjashtë gola, përpara se të bashkohej me Stade Rennais në vjeshte e 2020.

Pasi bëri lëvizjen në Ligue One, Doku vazhdoi të përparojë në ligën më të lartë franceze, ku ritmi i tij i jashtëzakonshëm, aftësia magjepsëse e driblimit dhe aftësia e shkëlqyer teknike e shënuan atë si një nga talentet më të reja në Evropë.

Gjithsesi, Doku vazhdoi me 92 paraqitje në të gjitha garat për Stade Rennais, duke regjistruar 12 gola dhe 10 asistime.

Talentet e tij u njohën shpejt edhe në nivel ndërkombëtar. Doku fitoi ndeshjen e parë të Belgjikës në vitin 2020 dhe më pas ka fituar 14 ndeshje deri më sot, duke përfaqësuar vendin e tij si në EURO 2020 ashtu edhe në finalet e Kupës së Botës 2022.

Doku thotë se është jashtëzakonisht i emocionuar që i është bashkuar Cityt dhe po pret me padurim të vazhdojë edukimin e tij në futboll nën drejtimin e menaxherit Pep Guardiola.

“Kjo është një ditë e madhe për mua, si personalisht ashtu edhe profesionalisht.
Manchester City është skuadra më e mirë në futbollin botëror, kështu që bashkimi me ta është diçka shumë e veçantë për mua dhe familjen time.  
Unë jam një lojtar i ri me shumë mësime dhe përmirësime për të bërë. Të punoj me Pep dhe stafin e tij, dhe të luaj përkrah këtyre lojtarëve të klasit të punës, do të më bëjë një lojtar shumë më të mirë. Ndihem i sigurt për këtë.  
Të shikoja City sezonin e kaluar ishte fantastike. Të fitosh trefishin është gjëja më e vështirë në futboll dhe ata ia dolën. Nuk mund ta imagjinoni se sa emocionuese është të bashkohesh me këtë ekip.  
Mezi pres të filloj. Shpresoj se mund t’i bëj të lumtur tifozët.”, – tha Doku.