Mbrojtësi i djathtë Rico Lewis (2004) ka nënshkruar një kontratë të re pesëvjeçare me Manchester Cityn, duke e mbajtur atë në klub deri në verën e vitit 2028.

Sipas mediave paga e re e anglezit është 1.3 milionë stërlina (1.5 milionë euro) në sezon, pra pesëfishi i asaj të vjetrës.

Mbrojtësi i lindur në Bury iu bashkua Akademisë së Cityt kur ishte 8 vjeç dhe ka përparuar nëpër grupmoshat për t’u bërë një anëtar kyç i skuadrës së parë të Pep Guardiolës.

Në sezonin e tij debutues, Lewis bëri 23 paraqitje dhe ndikimi i tij i rëndësishëm ishte një faktor i rëndësishëm që na ndihmoi të fitonim trefishin.

18-vjeçari është i emocionuar që të dy nënshkruan një marrëveshje të re me klubin që ka mbështetur që kur ishte djalë, dhe me mundësinë për t’u zhvilluar edhe më tej.

“Ka qenë një vit i pabesueshëm për mua dhe tani nënshkrimi i kësaj kontrate është një ëndërr e realizuar.
Si një tifoz i Manchester Cityt, mbaj mend që i shikoja duke fituar trofe kur isha i ri dhe është vendi i vetëm ku kam dashur të jem.
Të di se do të jem këtu deri në vitin 2028 është fantastike dhe mezi pres të vazhdoj të punoj dhe të vazhdoj të përmirësohem.
Të gjithë në klub kanë qenë kaq të mrekullueshëm, duke filluar me Akademinë ku mësova kaq shumë dhe jam jashtëzakonisht mirënjohës për gjithçka që ata bënë.
Tifozët kanë qenë gjithashtu të shkëlqyer dhe unë do të jap gjithçka që ata dhe klubi të përpiqen të na mbajnë të suksesshëm.”

Drejtori i Futbollit Txiki Begiristain shtoi:

“Rico është një futbollist vërtet inteligjent dhe tashmë është një anëtar i pjekur dhe i besueshëm i skuadrës.
Ai thith çdo informacion që Pep i jep, i cili për një lojtar të moshës së tij është i veçantë.
Ne jemi shumë krenarë që kemi parë rrugëtimin e tij nëpër Akademi dhe e shohim atë duke luajtur me kaq besim në ekipin e parë.
Energjia dhe uria e tij rreth skuadrës janë ngjitëse dhe ne besojmë se ai mund të ndihmojë për të sjellë më shumë sukses në vitet e ardhshme.”