Portieri turk Altay Bayindir  (1998) i është bashkuar Manchester United  nga Fenerbahce për 5 milionë euro.

Ai ka firmosur një kontratë që zgjat deri në 30 qershor 2027, me opsionin e një viti të mëtejshëm, duke iu nënshtruar lejes ndërkombëtare.

25-vjeçari turk ka bërë 166 paraqitje në karrierë, duke mbajtur 53 portën e paprekur. Sezonin e kaluar ai ishte një lojtar kyç për Fenerbahçen pasi ata fituan Kupën e Turqisë dhe përfunduan në vendin e dytë në Super Ligë.

Bayindir është nënshkrimi i katërt i verës i United, pas Mason Mount, Andre Onana dhe Rasmus Hojlund.

Pas nënshkrimit, Bayindir tha:

“Është një nder i madh të bashkohem me Manchester United dhe të bëhem lojtari i parë turk që përfaqëson këtë klub të jashtëzakonshëm.Unë e kam pasion suksesin dhe do të jap gjithçka për të ndihmuar këtë grup të veçantë lojtarësh për të arritur ambiciet tona.”Mezi pres të filloj të punoj me një njësi portierësh të tillë me përvojë. Ne do të mbështesim njëri-tjetrin dhe do të drejtojmë standarde të larta çdo ditë, në mënyrë që secili prej nesh të jetë gati për të performuar sa herë që na kërkohet.”

John Murtough, drejtor i futbollit të Manchester United, tha:

“Altay është një shtesë e shkëlqyer për skuadrën tonë dhe i shton më shumë cilësi grupit tonë tashmë të fortë të portierëve me përvojë.Duke pasur performancë të vazhdueshme në një nivel të lartë në një ligë të fortë evropiane, ai ka cilësitë për të na mbështetur në arritjen e ambicieve tona në të gjitha garat këtë sezon dhe më gjerë.”