AC Milan përmes faqes së internetit ka njoftuar zyrtarisht nënshkrimin e portierit veteran Ciprian Tatarusanu (1986)nga Olympique Lyonnais me një marrëveshje të përhershme. Përfaqësuesi rumun ka nënshkruar një kontratë deri në qershor 2023. Ai ka zgjedhur të veshë fanellën nr. 1. Portieri ka luajtur gjerësisht në Ligue 1 dhe Serie A me FC Nantes dhe Fiorentina përkatësisht kështu që do të ishte një element i mirë për Coppa Italia dhe Europa League. 34 vjeçari vazhdon të luajë për ekipin e tij kombëtar edhe pse u paraqit vetëm 6 herë në 2 vitet e fundit me Lyon.

Lyon në faqen e tyre në Twitter ka theksuar se portieri do të bashkohet me Milanin përgjithmonë pasi është blerë për një tarifë prej 500,000 euro. Portieri u bashkua me ekipin e parë në stërvitje sot dhe mund të debutojë më vonë këtë mbrëmje kundër Brescia në një ndeshje miqësore para-sezonale. Portieri do të bëhet portieri i dytë pas Gianluigi Donnarumma dhe ka të ngjarë të tregojë që Antonio Donnarumma të largohet këtë verë ose në fund të kontratës së tij verën e ardhshme.