AC Milan dhe PUMA kanë prezantuar sot fanellën e tretë të re për sezonin 2023-24.

Një këmishë që është tërësisht e shkëputur nga koncepti i dy kompleteve të para sezonale dhe dëshiron të përfaqësojë një pikë të fortë shkëputjeje (nga idetë e kompanisë) dhe një pikë të madhe përfshirjeje.

Ngjyrat janë vjollcë dhe blu (në nuanca të ndryshme) dhe sipas dy markave “feston diversitetin”.

NJOFTIM PËR SHTYP – AC Milan dhe Puma janë krenarë të prezantojnë fanellën e tretë të kuqezinjve për sezonin 2023/24. Dizajni sipas porosisë përfaqëson një festë inovative të përfshirjes, me synimin për të bashkuar brezin unik dhe të larmishëm të tifozëve të Milanit në mbarë botën.

Skema e ngjyrave të kompletit feston kulturën e përfshirjes dhe diversitetit, e cila ka qenë e një rëndësie parësore për AC Milan që nga dita e parë. Një përkushtim afatgjatë për gjithëpërfshirjen që përfshihet në manifestin e Klubit RespAct, i cili synon të promovojë vlerat e barazisë, diversitetit dhe përfshirjes dhe merr formën e një sërë nismash që dëshmojnë për vizionin dhe përkushtimin e AC Milan në luftë. të gjitha format e paragjykimit dhe diskriminimit.

Kompleti i ri i Tretë përmban një skemë ekskluzive ngjyrash prej gëlqereje të egër, të gazuar, të bardhë, safir mbretëror dhe vjollcë madhështore dhe plotësohet bukur nga një riprodhim elegant monokrom i simbolit ikonë të klubit, një shenjë për trashëgiminë e shquar të AC Milan.

Casper Stylsvig, shefi i të ardhurave të AC Milan, komentoi:

“Kjo fanellë e tretë është më shumë se thjesht një fanellë futbolli.

Është me të vërtetë një simbol i përfshirjes, duke festuar fuqinë e diversitetit me dizajnin dhe ngjyrat e tij unike.

Ne jemi krenarë ta paraqesim këtë fanellë me partnerin tonë PUMA dhe për t’u ofruar tifozëve tanë një fanellë të mrekullueshme, e cila jo vetëm u lejon atyre të tregojnë mbështetje për ekipin e tyre të preferuar, por edhe t’i bëjnë ata të ndihen krenarë për atë që janë.”

Bluza e re Authentic është e pajisur me teknologjinë më të fundit që garanton performancë dhe rehati optimale në fushë. E krijuar me pëlhurë ULTRAWEAVE, kompleti krenohet me një dizajn të strukturuar shtrirjeje me 4 drejtime që redukton peshën dhe fërkimin, duke i lejuar lojtarët të lëvizin lirshëm dhe të qetë.

Teknologjia dryCELL e integruar në pëlhurë është krijuar për të mbajtur trupin të thatë në çdo kohë.

Versioni Replica është bërë nga 100% poliestër i ricikluar dhe i pajisur me teknologjinë dryCELL për frymëmarrje maksimale, për t’ju mbajtur të thatë dhe të rehatshëm për plot 90 minuta e më tej, pavarësisht nga koha dhe moti.

Për të festuar lançimin e kompletit të ri të AC Milan Third, nga 24 gushti deri më 5 shtator, do të jetë i disponueshëm në lojën e njohur sportive të veprimit Rocket League, biskotat me porosi Octane dhe Fennec bazuar në dizajnin e kompletit të tretë të AC Milan, rrotat me temë PUMA dhe një PUMA banderola e lojtarëve.

Fanella e re e tretë do të debutojë në fushë në fundjavën e 24 shtatorit, kur Milani do të përballet me Hellas Verona në San Siro në ndeshjen e dytë të sezonit në shtëpi.