Wilfried Singo i bashkohet AS Monaco
AS Monaco ka kënaqësinë të njoftojë ardhjen e mbrojtësin e djathtë Wilfried Singo (2000) nga Torino Football Club për 10 milionë euro.

Futbollisti nga Bregu i Fildishtë nënshkroi për 5 vjet dhe tani është i lidhur me klubin monegask deri në qershor 2028.

I stërvitur në Bregun e Fildishtë në AS Denguélé, Wilfried Singo iu bashkua klubit të futbollit Torino në dimrin e 2019. Ai së pari luajti në fushë me ekipin U19 – Torino Primavera -, me të cilin luajti 31 ndeshje (3 gola, 3 asistime).

Përparimi i tij e lejon atë të bashkohet me grupin profesionistë jashtë sezonit dhe të luajë ndeshjen e tij të parë pro, më 1 gusht 2019, gjatë raundit të dytë kualifikues për Ligën e Evropës të fituar 4 me 1 kundër klubit hungarez Debreceni Vasutas Sport Club. Gjatë sezonit 2020-2021, mbrojtësi 1m90 fitoi me Torino FC. Gjatë këtij ushtrimi ka luajtur 28 ndeshje, ka shënuar 1 gol dhe ka dhënë 3 asistime.

Një qendërmbrojtës me stërvitje, gjithashtu i aftë për të luajtur si mbrojtës i djathtë, koha e tij e lojës vazhdoi të rritet gjatë dy sezoneve të ardhshme (2021-2022 dhe 2022-2023) dhe Wilfried mori pjesë në rrjedhën e mirë të Toros që renditet radhazi. I 10-ti në Serie A në fund të këtyre dy viteve. Një mbrojtës fizik dhe teknik me një sens të mirë pritjeje, Wilfried Singo ka 109 ndeshje, përfshirë 98 në Serinë A, 7 gola dhe 10 asistime me Torino FC.

Paraqitjet e tij në kampionatin italian vihen re në Bregun e Fildishtë. Pasi ka evoluar me përzgjedhjen U20, Wilfried Singo merr pjesë, në vitin 2021, në Lojërat Olimpike të Tokios ku luan 4 ndeshje si titullar. Gjatë kompeticionit, kjo i lejon Ivorians të marrin rezultate të mira kundër Gjermanisë dhe Brazilit, dhe të arrijnë në çerekfinale të kompeticionit.

Trajneri Patrice Beaumelle e vendosi atë për herë të parë me A-të më 5 qershor 2021 gjatë fitores 2-1 kundër Burkina Faso. Që atëherë, Wilfried ka luajtur 6 ndeshje të tjera me Elephants për një rekord prej 5 fitoresh dhe 1 barazimi.