Newcastle United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e Anthony Gordon (2001) nga Everton për një tarifë prej 40 milionë stërlinash (45.6 milionë euro).

Anësori sulmues 21-vjeçar i bashkohet Magpies duke nënshkruar një marrëveshje afatgjatë në St. James’ Park.

Përfaqësuesi i Anglisë U-21, Gordon, bëhet ardhja e parë e United në afatin kalimtar të janarit.

“Që kur dëgjova për interesimin, isha gjithmonë i bindur se Newcastle ishte për mua. Mendoj se baza e tifozëve dhe qyteti më përshtatet me të vërtetë si person, mënyra se si skuadra po luan nën gaferin në moment më përshtatet me të vërtetë dhe klubi duket sikur po shkon në drejtimin e duhur. Ndjehem sikur është një hap me të vërtetë i madh. Njerëzit nuk e kanë parë ende se çfarë jam në gjendje të bëj. Mendoj se nën gaferin dhe mënyrën se si po ecën klubi, unë mund të shkëlqej vërtet këtu.” , – tha Gordon për NUFC TV.

Trajneri Eddie Howe shtoi:

Jam i kënaqur që nënshkruaj me Anthony – ai është një talent i lartë. Jam shumë i emocionuar që do të punoj me të, për ta zhvilluar atë dhe mezi pres të shoh se çfarë mund të bëjë ai me fanellën e Newcastle”.

Karriera e Anthony Gordon

I lindur në Liverpool, Gordon kaloi kohë në librat e Reds përpara se t’i bashkohej fqinjëve të qytetit Everton në moshën 11-vjeçare. Debutimi i tij në ekipin e parë erdhi në një ndeshje të Europa League me Apollon Limassol në dhjetor 2017, përpara paraqitjes së tij mbresëlënëse për vargun e dytë të Toffees  çoi në një debutim në Premier League si zëvendësues kundër West Ham në janar 2020.

Pas një periudhe huazimi në skuadrën e Championship, Preston North End gjatë pjesës së dytë të sezonit 2020/21, Gordon u kthye në Goodison Park dhe u vendos si një i rregullt i ekipit të parë, duke iu dorëzuar fanellën me numrin dhjetë në fillim të këtij sezoni.  Në total, ai bëri 78 paraqitje për Everton, duke shënuar shtatë gola.

Gordon – i cili u përball me Anglinë në nivelet U-18, U-19 dhe U-20 – aktualisht ka nëntë paraqitje dhe katër gola për ekipin U-21 të Tre Luanëve.

Ai mund të bëjë debutimin e tij për Magpies kur ata të përballen me West Ham në St. James’ Park të shtunën, 4 shkurt.