Newcastle United ka nënshkruar me mbrojtësin e majtë Lewis Hall (2004) në një huazim falas një sezon nga Chelsea me të drejtën e blerjes për 25 milionë stërlina (28 milionë euro)

Marrëveshja përfshin një detyrim për Magpies që ta bëjnë transferimin e përhershëm verën e ardhshme bazuar në kriteret e lidhura me performancën.

Një tifoz i Newcastle United në fëmijëri, Lewis është ardhja e pestë në St. James’ Park këtë verë dhe do të veshë fanellën me numrin 20.

Mbrojtësi 18-vjeçar konsiderohet si një nga të diplomuarit më të vlerësuar në Akademinë e Chelsea-t dhe ka bërë 12 paraqitje për blutë, përfshirë fillimin në të dyja ndeshjet e Premier League kundër Newcastle United sezonin e kaluar.

Ai u emërua Lojtari më i mirë i Akademisë së Chelsea për sezonin 2022/23 – vetëm dy vjet pasi Tino Livramento mori të njëjtën çmim – dhe atij iu dha çmimi në fushë në Stamford Bridge përpara një barazimi 1-1 me Magpies. në Maj.

Lewis tha:
“Jam shumë krenar. Unë dhe familja ime jemi tifozë të Newcastle, dhe për mua dhe vëllain tim duke u rritur, ishte shpuar tek ne që ishim Newcastle. Është një klub i madh dhe mezi pres të filloj.
Unë mora shumë përvojë vitin e kaluar në disa ndeshje të mëdha dhe isha vërtet krenare për mënyrën se si përparova si lojtar dhe person. Për të qenë tani këtu në Newcastle, klubi që kam mbështetur që kur isha fëmijë. Jam i nderuar dhe shumë krenar që e vesh këtë fanellë.
Është shumë emocionuese. Kur shikoni prapa në sezonin e kaluar dhe mënyrën se si performoi ekipi – jo vetëm rezultatet, por performancat që ekipi po bënte – ishte e mahnitshme.
Ka kaq shumë lojtarë të talentuar dhe ne kemi fituar edhe Ligën e Kampionëve tani, kështu që ka shumë gara të ndryshme në të cilat unë e di që skuadra do të dëshirojë të bëjë mirë, dhe shpresoj të marrë një ose dy trofe gjithashtu”.

Trajneri i Newcastle United, Eddie Howe, tha:
“Jam i kënaqur që mirëpres Lewis në Newcastle United.
Ai është një lojtar që e kemi ndjekur nga afër, si dhe një numër klubesh, kështu që është shumë e këndshme ta sigurojmë atë dhe të shtojmë një lojtar me cilësinë, shkathtësinë dhe potencialin e tij të lartë në skuadrën tonë.
Dua të falënderoj të gjithë të përfshirë për punën e tyre të palodhshme për të sjellë lojtarët që kemi.
Shumë kohë, përpjekje dhe burime shkojnë në një dritare transferimi, por ne kemi një bashkim të vërtetë në të gjitha nivelet këtu dhe e vlerësoj punën dhe mbështetjen në grup.”