OGC Nice ka njoftuar ardhjen e Youssouf Ndayishimiye (1998), nga Istanbul Başakşehir FK për 11.5 milionë euro.

Qendërmbrojtësi nga Burundi nënshkroi kontratën e tij deri në 30 qershor 2027 me klubin francez dhe do të mbajë fanellën me numrin 55.

“Youssouf është një lojtar i gjithanshëm, i aftë për të luajtur në qendër të mbrojtjes dhe në qendër. Youssouf do të sjellë dendësi në fuqinë punëtore.  Ai është një lojtar i kompletuar.  Ai është shumë i përkushtuar dhe konkurrues.  Ajo korrespondon me vlerat dhe identitetin që ne duam t’i japim ekipit tonë.”, – deklaroi drejtori sportiv Florent Ghisolfi.

Ndayishimiye largohet nga brigjet e Bosforit pas 74 ndeshjesh nën ngjyrat e Başakşehirit ku shënoi 8 gola. Ai ka luajtur për ekipin turk 28 herë këtë sezon: 17 herë në ligë (4 gola), 10 në Ligën e Konferencave (3 gola), 1 në Kupën e Turqisë.

“Ardhja e Youssouf korrespondon me një objektiv të dyfishtë: të performojë mirë në gjysmën e dytë të sezonit dhe të përgatitet për të ardhmen”, thotë.  “Ne kemi perspektiva të mëdha dhe sfida të mëdha të përbashkëta: ai ka besimin tonë të plotë dhe ne e mirëpresim!“, – deklaroi drejtori i përgjithshëm Fabrice Bocquet.

Përpara se të rekrutohej nga Başakşehir në fillim të vitit 2021, Youssouf Ndayishimiye kishte veshur fanellën e një ekipi tjetër të elitës turke: Yeni Malatyaspor (29 ndeshje, 3 gola).  Më parë, i linduri në Bujumburas ka luajtur për Aigle Noir FC (Burundi).