Nottingham Forest është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e ndërkombëtarit të Republikës së Irlandës, Andrew Omobamidele (2002) nga Norwich City për 12.85 milionë euro.

Qendërmbrojtësi ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare që e mban atë në The City Ground të paktën deri në verën e vitit 2028.

I konsideruar si një nga perspektivat më të ndritura në EFL, Omobamidele arrin duke përparuar në rangun e Norwich pasi u bashkua nga Leixlip United në 2019.

21-vjeçari bëri debutimin e tij profesional në kampionatin Sky Bet në janar 2021, të njëjtin vit në të cilin Norwich fitoi titullin e ligës nën drejtimin e Daniel Farke.

Omobamidele u paraqit pesë herë në Premier League sezonin e ardhshëm, duke shënuar golin e tij të parë në top ligë kundër Leeds United në tetor 2021.

Mbrojtësi qendror bëri debutimin e tij të plotë ndërkombëtar për Republikën e Irlandës në shtator 2021 dhe që atëherë ka luajtur pesë herë të tjera për vendin e tij.

Shefi i Futbollit i Forest, Ross Wilson tha: “Andrew ka tërhequr vëmendje të konsiderueshme që nga dalja e tij në Norwich City, tashmë duke përjetuar Premier League, Championship dhe futboll ndërkombëtar.
Ai është një nga mbrojtësit e rinj më emocionues në vend në këtë kohë dhe ne jemi të kënaqur ta mirëpresim atë në klub.”