Nottingham Forest është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e Ibrahim Sangaré (1997) nga PSV Eindhoven për 30 milionë euro.

Reds kanë luftuar konkurrencën nga një mori klubesh anembanë globit për të siguruar shërbimet e mesfushorit ndërkombëtar të Bregut të Fildishtë, i cili ka nënshkruar një marrëveshje pesëvjeçare me klubin deri në 30 qershor 2028.

Sangaré mbërrin në Trentside pasi ka luajtur një rol integral në ndihmën e PSV-së për t’u kualifikuar për këtë sezon në UEFA Champions League.

Mesfushori komandues shënoi tetë gola në 45 paraqitje në të gjitha garat sezonin e kaluar, pasi skuadra holandeze përfundoi e dyta në Eredivisie.

Rëndësia e Sangaré për PSV-në nuk është lëkundur as këtë sezon, me 25-vjeçarin që shënoi dy gola ndërsa skuadra e Peter Bosz u kualifikua në fazën e grupeve të UEFA Champions League këtë javë.

I lindur në Bregun e Fildishtë, Sangaré filloi karrierën e tij profesionale në Francë me Toulouse, duke bërë 86 paraqitje përpara se të kalonte në Holandë në 2020.

Gjatë tre viteve të tij në Philips Stadion, Ivoriani ka fituar tre Johan Cruyff Shields dhe dy Kupa KNVB, duke bërë 140 paraqitje për PSV në të gjitha garat.

Një lojtar kyç për ekipin kombëtar të Bregut të Fildishtë, Sangaré ka shënuar nëntë gola në 31 ndeshje për vendin e tij që nga debutimi i tij ndërkombëtar si 17-vjeçar.

Sangaré do të veshë fanellën me numrin 6 gjatë kohës së tij në Trentside.