Nottingham Forest është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e argjentinasit Gonzalo Montiel (1997) nga Sevilla.

Mbrojtësi i djathtë i është bashkuar Nottingham Forestit në një marrëveshje huazimi falas që zgjat deri në fund të sezonit me të drejtë blerjeje për 11 milionë euro.

Montiel mbërrin duke shijuar një sezon mbresëlënës 2022/23 që e pa atë të fitojë UEFA Europa League me Sevillan dhe Kupën e Botës FIFA me Argjentinën – duke shënuar penalltitë vendimtare në secilën nga finalet përkatëse.

Mbrojtësi i krahut bëri debutimin e tij ndërkombëtar në mars 2019 kundër Venezuelës dhe që atëherë ka marrë 22 paraqitje të tjera për vendin e tij, duke luajtur katër herë në Kupën e Botës FIFA në Katar dimrin e kaluar.

I lindur në González Catán, Argjentinë, Montiel kaloi në radhët e River Plate dhe bëri debutimin e tij profesional në prill 2016.

Mbrojtësi i krahut shijoi pesë vite të mbushura me trofe me klubin e tij të fëmijërisë, me nderimet e tij duke përfshirë tre Copa Argentina, një titull në Primera División dhe një Copa Libertadores – niveli më i lartë i konkurrencës në futbollin e klubeve të Amerikës së Jugut.

Pasi bëri 140 paraqitje për River Plate, Montiel u transferua te Sevilla në gusht 2021, duke luajtur 72 herë për skuadrën spanjolle La Liga.

Duke u paraqitur 43 herë në të gjitha garat sezonin e kaluar, Montiel ishte një lojtar kyç në fushatën e Sevillas për të fituar UEFA Europa League. Mbrojtësi gjithashtu u shfaq në katër nga ndeshjet e Sevillas në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve sezonin e kaluar, duke shënuar një herë.

Montiel tani transferohet në Angli me 235 paraqitje në karrierën e tij, duke u bërë nënshkrimi i katërt i Forestit në afatin kalimtar të verës.

Montiel do të veshë fanellën me numrin 29 gjatë kohës së tij në Trentside.

Gonzalo Montiel tha:
Jam shumë i lumtur që i jam bashkuar këtij klubi.
Unë kam parë Premier League që kur isha fëmijë, kam parë çdo ndeshje. Si lojtar ju dëshironi të luani në ligën më të mirë, dhe Premier League është pikërisht kjo.”

Shefi i Futbollit të Forest, Ross Wilson, tha:
Ne jemi të kënaqur të mirëpresim Gonzalo dhe familjen e tij në Nottingham.
Ai tashmë ka përjetuar disa arritje të mëdha në karrierën e tij dhe mezi pret kapitullin tjetër me Nottingham Forest.”