Olympique Lyonnais ka njoftuar transferimin e sulmuesit suedez Amin Sarr (2001) nga skuadra holandeze Heerenveen.

Tarifa e nënshkrimit është 11 milion euro plus 1 milion euro bonuse.

Qendërsulmuesi 1.88 m i gjatë ka nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2027 me klubin francez.

Sarr u nënshkrua nga Heerenveen një vit më parë nga klubi suedez Malmö FF, dhe ndërkombëtari suedez ka pesë gola dhe pesë asistime në Eredivisie këtë sezon dhe ra në sy të Les Gones, të cilët ishin në treg për përforcime sulmuese.  Me skuadrën U21 të Suedisë, Sarr regjistroi tre goditje në dhjetë ndeshje.

E kam njohur OL që i vogël.  Është një nga klubet më të mëdha franceze.  Jam shumë i lumtur që nënshkruaj këtu dhe shpresoj të bëj më të mirën për të ndihmuar ekipin të arrijë qëllimet e veta.  Mezi pres të filloj, të zbuloj shokët e mi të skuadrës si dhe mbështetësit”, – tha Sarr.

21-vjeçari do të jetë lojtari i tretë suedez në historinë e Lyonit pas Kim Kallström (2006-2012) dhe Ake Hjalmarsson (1953-1955).

OL ishte në merkato për një sulmues pas huazimit të Karl Toko Ekambi (30) te Rennes dhe largimit të Tetê (22) te Leicester City.