Mbrojtësi i djathtë Jorge Sánchez (1997) është nënshkrimi i katërt i FC Porto për sezonin 2023/24. Meksikani, i cili mund të luajë edhe në të majtë kalon nga Amsterdami te Porto në formë huazimi nga Ajax deri në fund të këtij sezoni.

Pronari i ri i fanellës me numër 15 ka lindur në ditët e fundit të vitit 1997Torréon dhe e filloi karrierën e tij futbollistike në Santos Laguna, klubi më i madh në qytetin meksikan.

Në vitin 2018, pasi kaloi në të gjitha radhët e guerreros, ai u transferua në Club América dhe kaloi pesë vjet në stadiumin gjigant Azteca derisa zgjoi interesin e një prejardhjeje evropiane gjithmonë të vëmendshme ndaj tregut amerikan.

Tashmë kampion dhe All Star në vendin e tij – përveç fitimit të Kupës, Superkupës, bronzit olimpik në Tokio dhe i zgjedhur në njëmbëdhjetëshen ideale të Toulon Tournament 2018 dhe CONCACAF 2021 -, meksikani zbarkoi në Holandë me të vështirë. detyrë për të harruar Mazraoui, një anësor maroken i nënshkruar nga Bayern Munich.

Luajti 26 ndeshje për stemën e bërë të famshëm nga Johan Cruijff (pesë prej tyre në Champions League), shënoi tre gola, dha po aq asistime, ishte pjesë e Ekipit të Muajit të Eredivisie prillin e kaluar dhe i dha fund fushatës duke ngritur Kupën e Artë të lakmuar. për Meksikën, gara kontinentale që e zgjodhi atë në njëmbëdhjetë më të mirët.

Jorge Nuno Pinto da Costa:

“Ishte vullneti i trajnerit tonë dhe arritëm një marrëveshje me Ajax-in që shpresojmë të jetë i suksesshëm. Ai është një tjetër lojtar që do t’i shtojë kualitetin skuadrës sonë, padyshim që do të duhet të luftojë për vendin e tij, por besoj se do të jetë i rëndësishëm dhe do të ketë sukses në FC Porto. Na jep garanci se, kur të bashkohesh, do të kesh frymën që kanë të gjithë kolegët e tu. Kjo është shumë e rëndësishme për ne, ne po shohim një Dragon të ri dhe shpresojmë se do të jetë i dobishëm. Ka pasur meksikanë të rëndësishëm në historinë tonë dhe shpresoj që Jorge të jetë një më shumë. Lojtarët që vijnë nga Meksika kanë treguar gjithmonë shpirt të madh gjatë kohës që kanë qenë këtu, unë jam një admirues i tyre, argjentinasve, uruguaianëve dhe të gjithë amerikano-jugorëve, sepse ata janë lojtarë që përshtaten lehtësisht me FC Porto. Shpresojmë që të jetë kështu edhe një herë.”

Jorge Sanchez:

“Jam shumë mirënjohës për mundësinë, jam shumë i lumtur që bashkohem me klubin më të madh në Portugali dhe tani dua të filloj të punoj për të fituar tituj dhe të tregoj versionin tim më të mirë me këtë fanellë që do të jem i lumtur ta vesh. FC Porto është klubi më i madh portugez, e di se çfarë përfaqëson sepse kam shumë miq meksikanë që erdhën këtu dhe folën shumë mirë për klubin. Këtu na bëjnë të rritemi si njerëz, si lojtarë, ndihemi pjesë e një familjeje dhe kjo është gjëja më e mirë e futbollit. Fola me Marche, me Tecatito, me Hector dhe kur dëgjuan për interesimin e FC Porto më thanë të vija menjëherë sepse do të gjeja një grup fantastik dhe një qytet të bukur ku ata ishin të lumtur. Francisco (Conceição), kur e mori vesh lajmin, erdhi tek unë dhe më tregoi për të atin. Ai tha se ishte një trajner shumë konkurrues që do të më bënte të ndihesha si në shtëpinë time. Më pëlqen të stërvitem nga njerëz me dëshirë dhe vullnet për të fituar, sepse kjo është gjëja më e rëndësishme në sport. Mezi pres të vesh ngjyrat për të cilat do të jap jetën, jam një lojtar që jap shpirtin për çdo top dhe këtë do të bëj në fushë. Dua që tifozët të identifikohen me mua, sepse janë shumë të rëndësishëm dhe të festojnë tituj me ta”.