Duke u bashkuar nga AS Roma për 3 milionë euro, mesfushori Nemanja Matić (1988) ka zgjedhur Stade Rennais FC si klubin e tij të ri.

Reprezentuesi serb, i cili ka 48 paraqitje dhe 587 paraqitje profesionale nën rripin e tij, ka nënshkruar një kontratë dyvjeçare deri në 30 qershor 2025.

Gjatë gjithë karrierës së tij, që nga vitet e formimit si lojtar i ri në skuadrën sllovake MFK Košice, Matić ka performuar vazhdimisht në nivelin më të lartë të futbollit evropian. Pas periudhave te Chelsea, Benfica, Manchester United dhe AS Roma, mesfushori i kompletuar tani ka vendosur t’i bashkohet Ligue 1 Uber Eats pasi ishte i bindur për ambiciet e Rennes. Pasi mori titullin e Portugalisë në Primeira Liga dhe ishte tri herë fitues i Premierligës me Chelsean (për të mos përmendur përfundimin në Skuadrën e Vitit PFA në 2015), si dhe duke arritur në finalen e UEFA Europa League në tre raste, tani ish-i -Lojtari i Romës edhe një herë tregoi qëndrueshmëri të jashtëzakonshme në nivelin më të lartë në Itali sezonin e kaluar nën drejtimin e José Mourinho-s, një trajner me të cilin ka punuar në tre klube të ndryshme.

Tani në moshën 35-vjeçare dhe me gjatësi 1.94 m i gjatë, Matić mbërrin në Brittany me një nivel të jashtëzakonshëm eksperience, të cilën ai do të jetë në gjendje ta sjellë në dhomën e zhveshjes Rouge et Noir gjatë sezonit të ri.

Olivier Cloarec, President Ekzekutiv dhe CEO u shpreh:
“Një lojtar i klasit botëror na është bashkuar. Kjo mbërritje konfirmon apelin e Stade Rennais F.C. dhe ambicien e saj.
Nemanja është një mesfushor që ka vendosur pikë referimi për lojtarët në pozicionin e tij. Me gati 600 paraqitje në nivelin më të lartë, përvoja e tij e jashtëzakonshme evropiane do të ketë pasoja në të gjithë klubin dhe veçanërisht për lojtarët tanë të rinj.
Ne jemi jashtëzakonisht të emocionuar që e shohim atë të dalë në fushë në Roazhon Park.”

Florian Maurice, Drejtor Teknik deklaroi:
“Jam shumë i lumtur që mirëpres Nemanja në skuadrën tonë. Profili i tij është ajo që ne po kërkonim për të mbështetur zhvillimin e ekipit. Ai ka luajtur për disa nga klubet më të mëdha në Evropë dhe niveli i tij i përvojës është i jashtëzakonshëm.
Nemanja është një mesfushor i kompletuar, inteligjent, i talentuar me një kuptim të fortë taktik dhe është i aftë të diktojë tempin dhe ritmin e lojës. Si lojtar i gjatë, ai do të jetë gjithashtu i rëndësishëm në ajër. Ashtu si Steve Mandanda, ai është një person modest, por ambicioz që do të jetë në gjendje t’u thotë gjërat e duhura lojtarëve tanë të rinj.
Ne kemi folur me të për më shumë se një muaj tani, dhe ai e di për klubin falë dukshmërisë së tij në skenën evropiane dhe paraqitjeve të tij në Ligue 1. Ardhja e tij konfirmon gjithashtu apelin e Stade Rennais F.C. në skenën ndërkombëtare”.