AS Roma është e kënaqur të njoftojë nënshkrimin e përkohshëm të sulmuesit iranian Sardar Azmoun (1995) nga Bayer Leverkusen, me një opsion për t’u transferuar përgjithmonë, deri më 30 qershor 2024.

Është e vështirë të përshkruash emocionet që po ndjej: Po arrij në një nga klubet më prestigjioze në skenën ndërkombëtare dhe do të ishte një ëndërr të isha në gjendje të fitoja një titull me një fanellë të Romës. Vitin e kaluar arrita të dal në fushë në Olimpico dhe mund të them se në karrierën time nuk kam parë tifozë kaq pasionantë: tani mezi pres të luftoj për ta dhe për qëllimet që kemi përpara nesh” , – tha Azmoun.

Sulmuesi i lindur në vitin 1995, ndërkombëtar iranian – ai luajti në dy Kupa Botërore, në 2018 dhe 2022 – Sardar Azmoun veshi fanellat e Rubin Kazan, Rostov dhe Zenit, si dhe atë të Bayer Leverkusen.

Në karrierën e tij, me ekipet e klubit ai shënoi 115 gola dhe dha 48 asistime në 316 paraqitje. Për kombëtaren ai shënoi 45 gola dhe ofroi 9 pasime fituese në 71 ndeshje.

Fitoi 4 Premier League Ruse, 1 Kupe Ruse dhe 2 Superkupa Ruse. Golashënuesi më i mirë i ligës ruse në sezonin 2019-20, ai u votua futbollisti i vitit në 2021.

Azmoun është një lojtar që e kemi ndjekur për një kohë të gjatë dhe aftësitë teknike të padiskutueshme të të cilit kemi arritur të vlerësojmë. Jemi të sigurt që dhoma jonë e zhveshjes do ta ndihmojë atë të integrohet shpejt dhe se Sardar do të jetë në gjendje të shkëlqejë këtu në Itali.” , – komentoi drejtori i Përgjithshëm i zonës sportive Tiago Pinto.

Në Romë, Azmoun do të mbajë fanelën me numrin 17.