Sevilla FC dhe Hertha BSC kanë arritur një marrëveshje që do të shohë sulmuesin anësor Dodi Lukebakio (1998) të kalojë te klubi spanjoll për 10 milionë euro.  

Reprezentuesi belg me prejardhje kongoleze do t’i bashkohet klubit në një marrëveshje pesëvjeçare  deri në 30 qershor 2028.

Ai është një sulmues i shpejtë me këmbën e majtë që mund të luajë në të dyja krahët dhe ka shifra të mira për sa i përket kontributeve të golave.

Lukebakio erdhi përmes radhëve të një prej skuadrave të tij lokale, RSC Anderlecht, dhe hyri në ekipin e parë në sezonin 2015/16, duke bërë 18 paraqitje, përfshirë debutimin e tij në UEFA Europa League. Më pas ai kaloi një sezon në Toulouse përpara se të kthehej në Belgjikë për të luajtur për RSC Charleroi, duke shënuar tre gola në 20 paraqitje.

Ai më pas nënshkroi për Watford FC në janar 2018, por luajti vetëm në një ndeshje të Premier League dhe u huazua te Fortuna Dusseldorf në sezonin 2018/19.

Ai sezon do të ishte sezoni i madh i Lukebakios, me 14 gola dhe pesë asistime në 34 paraqitje, duke përfshirë një hat-trick kundër askujt tjetër përveç Bayern Munich. Është interesante se ai ishte lojtari i parë që shënoi një hat-trick kundër Manuel Neuer në një ndeshje të Bundesligës.

Pas atij sezoni mbresëlënës, ai u nënshkrua nga Hertha BSC përpara sezonit 2019/20. Në dy sezonet e tij të para, ai bëri 67 paraqitje, duke shënuar 16 dhe duke vendosur 13 të tjera.

Sezoni 2021/22 u kalua në formë huazimi te VfL Wolfsburg, duke u paraqitur në 25 raste. Ai sezon shënoi gjithashtu debutimin e tij në Ligën e Kampionëve të UEFA-s, dhe ai vazhdoi të luajë në të dy ndeshjet e fazës së grupeve kundër Sevillas.

Sezonin e kaluar ai u kthye në kryeqytetin gjerman dhe bëri një seri paraqitjesh mbresëlënëse, me 12 gola dhe pesë asistime në 33 paraqitje.

Lukebakio gjithashtu ka8 ndeshje ndërkombëtare për Belgjikën, duke bërë debutimin e tij në nëntor 2020.