Sevilla FC dhe Leicester City kanë arritur një marrëveshje për huazimin, me një opsion të mëvonshëm blerjeje, të mesfushorit 24-vjeçar francez Boubakary Soumaré, i lindur në Loisy-le-Sec dhe 188 centimetra i gjatë.

Futbollisti i ri i Sevilla FC, roli kryesor i të cilit është regjisori, filloi të stërvitet në radhët e të rinjve të Paris FC në vitin 2011, prej nga iu bashkua akademisë së PSG në vitin 2014, ku do të qëndrojë deri në vitin 2017. Tashmë në 17/18 filloi rrugëtim profesional, duke nënshkruar për LOSC Lille, duke marrë pjesë në katër fushata në gjithsej 112 ndeshje, gjashtë prej tyre në Champions League dhe tetë të tjera në UEFA Europa League. Me skuadrën franceze, me të cilën shënoi një gol dhe dha tre asistime, u shpall kampion i Ligue 1 në sezonin 20/21.

Puna e tij e mirë në skuadrën franceze i jep atij mundësinë për të nënshkruar me Leicester, klubin e tij aktual, ku ai merr pjesë në dy sezone në 59 ndeshje. Gjatë kohës së tij në Angli, Soumaré luajti gjashtë ndeshje të tjera në UEFA Europa League dhe dy të tjera në UEFA Conference League. Në turneun e tij britanik ai fitoi një tjetër titull, Community Shield në 2021, duke mundur Manchester Cityn.

Për më tepër, nënshkrimi nga Nervion është thirrur në të gjitha kategoritë më të ulëta franceze nga nën-16, duke marrë pjesë në 45 ndeshje në total deri në nën-21.