Sheffield United ka njoftuar se ka përfunduar nënshkrimin e Cameron Archer (2001) nga Aston Villa për 18 milionë stërlinash (21.5 milionë euro) për sulmuesin, por Villa futi një opsion riblerjeje në marrëveshje.

Anglezi ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare me Blades, duke e mbajtur atë në klub deri në 30 qershor 2027.

Shpresohet se Cameron Archer do të godasë objektivin pasi Sheffield United ka shtuar aftësi të konsiderueshme sulmuese në radhët.

Sulmuesi po nënshkruan numrin tetë të afatit kalimtar, ai ka nënshkruar një marrëveshje katërvjeçare në S2 pasi Blades negocioi një tarifë të konsiderueshme, të pazbuluar transferimi me Aston Villa.

Paul Heckingbottom ka qenë një admirues afatgjatë i sulmuesit të Anglisë U21, edhe para se të shënonte dy herë në Bramall Lane gjatë periudhës së tij të huazuar te Middlesbrough sezonin e kaluar.

Shefi i Blades komentoi:

Kishte një mundësi të shkëlqyer për ne që të nënshkruanim me një sulmues të ri, emocionues dhe një që tregoi një dëshirë për t’u bashkuar me ne. Cameron na sjell ritëm, shkathtësi dhe një rekord golash – ne mezi presim të punojmë me të.”

Archer i lindur në Walsall, tani 21 vjeç, filloi të stërvitet me Aston Villa në moshën tetë vjeçare pas një magji të shkurtër me klubin e tij të lindjes. Pasi ka përparuar nëpër rangjet në Villa Park, sulmuesi ka luajtur rregullisht në grupmoshat më të larta, duke u futur në ekipin U23 kur ishte vetëm 16 vjeç. Ai bëri debutimin e tij për të moshuarit për Villa në moshën 17 vjeçare në një ndeshje të Kupës EFL kundër Crewe Alexandra. në gusht 2019 dhe vazhdoi të luajë në ndeshjet në grup kundër Salford City dhe Tranmere Rovers, duke shënuar në këtë të fundit.

Në tetor 2020, Archer iu bashkua Solihull Moors në Ligën Kombëtare dhe shënoi katër herë në 26 paraqitje, përpara se të kthehej në Villa dhe të shënonte golat e tij të parë për të moshuarit, një hat-trick në fitoren 6-0 ndaj Barrow në gusht 2021. Premiera e tij Debutimi i ligës pasoi, si një zëvendësues i vonë kundër Manchester United në Old Trafford.

Në janar 2022, Archer bëri kalimin e tij të parë huazues në EFL dhe bëri një fillim mbresëlënës, duke shënuar për Preston North End në debutimin e tij në një fitore jashtë fushe kundër West Bromwich Albion dhe para fitores në vijim, pasi kishte shënuar shtatë gola në një 20 ndeshje. qëndrimi për Lilywhites, ai nënshkroi një marrëveshje të re pesëvjeçare në Villa Park.

Por pasi gjeti mundësi të kufizuara për ekipin e parë në Villa, Archer iu bashkua Middlesbrough në fillim të 2023 në një marrëveshje deri në fund të sezonit dhe tërhoqi vëmendjen, duke shënuar 11 gola në vetëm 17 starte të nivelit të dytë, ndërsa skuadra e Michael Carrick arriti në lojë. -përfundime, duke përfshirë shtyllën kundër Blades.

Pas përfundimit të lëvizjes së tij te United, Cameron tha:

 “Të gjithë janë të lumtur nëse luajnë futboll rregullisht. Kjo është diçka që dua të bëj tani. Mendoj se ishte e rëndësishme të vija këtu dhe të kërkoja futbollin e Premierligës, kjo ishte kyçe për mua sepse dua të bëj atë hap tjetër tani dhe të sfidoj veten. Shpresoj se mund ta bëj këtë këtu. Sheffield United ka një histori të gjatë të zhvillimit të lojtarëve për sa i përket lojës dhe shpresojmë të krijojë njerëz më të mirë gjithashtu”.

Ai i bashkohet Anis Slimane, Benie Traore, Yasser Larouci, Auston Trusty, Vinicius Souza, Gustavo Hamer dhe Tom Davies si fytyra të reja në Lane këtë verë.