Southampton ka përfunduar nënshkrimin e mesfushorit argjentinas Carlos Alcaraz (2002) nga Racing Club për 12 milionë stërlina (13.65 milionë euro)

Alcaraz, i cili njihet si ‘Charly’, dhe bëhet shtesa e dytë e epokës së Nathan Jones duke nënshkruar një kontratë deri në 30 qershor 2027 me klubin nga Premier League.

“Ardhja e Charly është një tjetër shtesë e madhe për ne. Ka pasur shumë interes në Evropë, kështu që është mirë që morëm atë dhe gjithashtu që e arritëm në fillim të muajit. Ai do të na japë një opsion vërtet emocionues dhe do të shtojë pak më shumë kreativitet në skuadër, gjë që do të jetë një përfitim i vërtetë për ne. Unë e di se sa i vendosur është ai për të filluar dhe për të na ndihmuar, kështu që ne mezi presim të punojmë me të dhe gjithashtu do të sigurohemi që ai të ketë të gjithë mbështetjen e nevojshme për t’u vendosur këtu.”, – tha trajneri Nathan Jones.

Alcaraz u bë i njohur në vendin e tij kur debutoi për Racing Club në moshën 17-vjeçare në vitin 2020 dhe vazhdoi me 83 paraqitje.

Mesfushori qendor luajti një rol kyç në paraqitjen e tyre nënkampione në Primera Division vitin e kaluar dhe shënoi fituesin në finalen e Trofeut të Champions kundër Boca Juniors.

Jam shumë i lumtur që jam pjesë e këtij klubi. E dija se do të ishte një sfidë e re për mua dhe për karrierën time, kështu që doja ta merrja këtë, duke e ditur se do t’i bashkohesha një klubi të madh. Mezi pres të filloj stërvitjen dhe të luaj, dhe jam gati të jap 100 për qind për këtë klub, për këtë fanellë. Mezi pres të takoj të gjithë shokët e skuadrës dhe jam gati të jap gjithçka.”, – deklaroi mesfushori argjentinas.