Spezia ka gjetur sulmuesin e saj.  Nga Roma është transferuar Eldor Shomurodov (1995), i marrë në huazim deri në 30 qershor 2023 për 1.5 milionë euro.

Sulmuesi nga Uzbekistani iu nënshtrua ekzaminimeve mjekësore dhe nisi aventurën e tij të re, e vërtetuar nga deklarata zyrtare e bardhezinjve.

Shënimi zyrtar:

Goditje e rëndësishme sulmuese për Shqiponjat!   
Klubi Via Melara njofton se ka përvetësuar përkohësisht nga AS Roma paraqitjet sportive të sulmuesit Eldor Shomurodov, i cili ka nënshkruar një kontratë që skadon më 30 qershor 2023. I lindur në vitin 1995, Shomurodov u rrit duke luajtur futboll në Uzbekistan, në ekipin e të rinjve Mash’al, një ekip i ligës së lartë të Uzbekistanit me të cilin ai bëri debutimin e tij në ekipin e parë në moshën 18-vjeçare. Në vitin 2015 ai u transferua në Bunyodkor, ende në kampionatin më të lartë të Uzbekistanit, ku u vendos si një nga yjet e kampionatit, duke shënuar gjithsej 59 paraqitje dhe 14 gola dhe kalimi në FC Rostov në Rusi në 2017 shënoi shenjtërimin e tij në futbollin e të mëdhenjve. 18 golat në Premier Liga i lejojnë atij të tërheqë dritat e futbollit italian, aq sa në vitin 2020 vjen koha që ai të transferohet në Genoa dhe kontributi i tij do të jetë thelbësor në arritjen e shpëtimit të rossoblùs.  Paraqitjet e shkëlqyera në Liguria bindin një nga emrat e mëdhenj të kampionatit të vërë bast për të, ndaj ylli uzbek kalon në hijen e Koloseut me fanellën e Romës, ku sezonin e kaluar ishte ndër protagonistët e ecjes triumfale në Ligën e Konferencës.
Sulmues i kompletuar, i talentuar me forcë fizike, dinamizëm të madh dhe aftësi të mira në ajër, Shomurodov është një lojtar që mund të ndryshojë në të gjithë frontin ofensiv dhe në Uzbekistan ai është një idhull i vërtetë. Në fakt, lojtari ka veshur prej vitesh edhe fanellën e ekipit kombëtar të Uzbekistanit, ku është kapiten me 59 paraqitje dhe 32 gola. Prandaj, në moshën 27-vjeçare, Shomurodov është gati të japë kontributin e tij në kauzën e Shqiponjave, duke veshur fanellën me numrin 14.
Mirë se vini Eldor!”