Leeds United ka njoftuar nënshkrimin e sulmuesit anësor të djathtë Raphinha (1996) nga Rennes për një tarifë të raportuar prej 17 milion stërlinash (19 milion euro).

Braziliani ka hedhur letër në një kontratë katër-vjeçare me bardhezinjtë, duke i dhënë fund magjisë së tij një vjeçare në Ligue 1.

Marcelo Bielsa pasi kishte marrë Rodrigo Moreno, Diego Llorente, Robin Koch, Illan Meslier dhe Joe Gelhardt, tashmë ka lidhur një marrëveshje për Raphinhan në ditën e fundit të afatit.

Ish-yllit të Rennes i është dorëzuar fanella me numrin 18 në Leeds, dhe mund të jetë në linjë për të bërë debutimin e tij në fushën e Wolves19 tetor.

Raphinha shprehu kënaqësinë e tij pasi u zbulua zyrtarisht në Elland Road të hënën, duke thënë në faqen zyrtare të Leeds: “Unë ndihem vërtet i kënaqur dhe i lumtur me mundësinë dhe besimin që klubi ka treguar tek unë. Besoj se mund ta tregoj lojën time dhe t’i tregoj klubit punën time dhe pse ata besuan në mua. Unë jam vërtet i lumtur që jam këtu dhe shpresoj që, edhe në një pjesë të vogël, të shkruaj emrin tim në historinë e klubit.