Klubi i futbollit Torino ka kënaqësinë të njoftojë se ka fituar të drejtat e regjistrimit të mbrojtësit të djathtë Brandon Soppy (2002) nga Atalanta Bergamasca Calcio në huazim njëvjeçar falas me një opsion për transferim të përhershëm për 6 milionë euro..

Soppy lindi në Aubervilliers, Francë, më 21 shkurt 2002. Ai u rrit duke luajtur futboll në ekipin e të rinjve të Rennes, me transalpinet që bëri debutimin e tij në Ligue 1 më 22 gusht 2020 në barazimin 1-1 kundër Lille. Në të njëjtin vit grumbullon edhe 2 paraqitje në Champions League, kundër Sevillas.

I mbërritur në Itali në vitin 2021, ai fillimisht veshi fanellën e Udineses dhe më pas atë të Atalantës. Ai bëri 15 paraqitje për lojtarët e Bergamos në kampionatin e kaluar, duke dhënë katër asistime.