Klubi i Futbollit Torino ka kënaqësinë të njoftojë se ka blerë nga Atalanta Bergamasca Calcio, në mënyrë të përkohshme falas deri më 30 qershor 2024, me të drejtë dhe/ose detyrime shlyerjeje për 10 milionë euro, në rastin e fundit me paraqitjen e kushteve të caktuara sportive të futbollistit Duván Zapata.

Nëse do të blihet përfundimisht ai do të firmosë një kontratë trevjeçare me pagë neto 2 milionë euro (bruto 3.8 milionë euro) në sezon.

Zapata lindi në Santiago de Cali, Kolumbi, më 1 prill 1991. Sulmuesi u rrit duke luajtur futboll në ekipet e të rinjve të América de Cali, një klub me të cilin ai bëri debutimin e tij profesional më 18 maj 2008 dhe me të cilin arriti në 33. paraqitje dhe 7 gola. Në vitin 2011 ai u transferua në Argjentinë, te Estudiantes, ku grumbulloi 46 paraqitje dhe shënoi 22 gola në tre sezone. Zbarkimi në Itali mbërrin në gusht 2013 në radhët e Napolit. Me skuadrën napoletane ai përballet me dy sezone të ambientimit në kampionatin italian dhe ndërmerr dy eksperienca në formë huazimi, fillimisht te Udinese dhe më pas te Sampdoria, skuadër që do të shlyejë çmimin e tij. Nga skuadra e Ligurisë ai u transferua në Atalanta ku luajti pesë sezonet e tij të fundit. Zapata, në përvojën e tij italiane, krenohet me 341 paraqitje dhe 117 gola.

Për sulmuesin edhe 34 paraqitje dhe 4 gola me kombëtaren e Kolumbisë.