1. FC Union Berlin ka nënshkruar me gjermanin Robin Gosens (1994). 29-vjeçari largohet pas një viti e gjysmë nga Interi për të ardhur në kryeqytetin gjerman për 15 milionë euro.

Mbrojtësi i majtë ka në shkruar një kontratë pesëvjeçare deri më 30 qershor 2028 dhe do të mbajë fanellën me numrin 6.

Krahasuar me shumë kolegë të tij, Gosens, i lindur në Emmerich am Rhein, pati një fillim disi ndryshe në karrierën e tij. Pa kaluar nëpër një qendër stërvitore për të rinjtë, ai e kaloi kohën e tij si lojtar i ri me klube rajonale si Fortuna Elten, 1. FC Bocholt dhe VfL Rehde.

Por talenti i tij ishte i padiskutueshëm dhe në verën e vitit 2012, Vitesse Arnhem e solli 18-vjeçarin e atëhershëm në grupin e tyre rinor. Edhe pse lojtari i majtë nuk bëri asnjë paraqitje në ekipin e parë gjatë 18 muajve të tij në Arnhem, paraqitjet e tij në ekipet U19 dhe U21 i dhanë atij ftesa të rregullta për t’u stërvitur me profesionistët.

Ishte gjithashtu trajneri i Vitesse në atë kohë, Peter Bosz, ai që parashikoi që Robin të bëhej mbrojtësi i krahut që është sot.

Gosens, i cili ka nënshtetësi gjermane dhe holandeze, mori më shumë përvojë në fushë gjatë një huazimi 18-mujor në FC Dordrecht në divizionin e dytë holandez. Si lojtar i rregullt, ai luajti një rol të madh në promovimin e tyre të shumëpritur, por nuk ishte në gjendje të parandalonte rënien e tyre të drejtpërdrejtë nga Eredivisie.

Ndërsa Dortrecht u kthye në divizionin e dytë, mbrojtësi i krahut mbeti në ligën e parë dhe iu bashkua Heracles Almelo për sezonin 2015/16. Në 70 ndeshje, Gosens tregoi gjithnjë e më shumë atë që ishte i aftë, duke shënuar dymbëdhjetë gola duke ndihmuar Heracles në vendin e gjashtë në ligë dhe vendin e dhjetë një vit më vonë.

Ende shumë i panjohur në Gjermani në atë kohë, ai shkoi përsëri jashtë vendit në moshën 23-vjeçare. Këtë herë, Seria A i bëri shenjë, më saktë Atalantës së Bergamos. 26 paraqitje në sezonin e parë u pasuan nga 36, ​​43 dhe 44 ndeshje në vitet në vijim. Sidomos në sezonet 2019/20 dhe 2020/21, Gosens ishte një nga emrat e parë në skenën e ekipit në krahun e majtë. Ai tregoi cilësitë e tij sulmuese me 10 gola dhe tetë asistime, respektivisht 12 gola dhe tetë asistime në të gjitha garat.

Ai u shpërblye me paraqitjen e tij të parë ndërkombëtare gjermane kur luajti kundër Spanjës në shtator 2020.

Këto paraqitje për klubin dhe vendin nuk kaluan pa u vënë re nga klubet “e mëdha” të vendit, dhe kështu Gosens u transferua te Internazionale në janar 2022. Një marrëveshje huazimi u pasua më vonë nga një lëvizje e përhershme duke u vendosur në rrethin e zgjeruar të lojtarëve të rregullt , duke bërë 58 paraqitje në një vit e gjysmë.

Ndërsa ai arriti në finalen e Ligës së Kampionëve të UEFA-s me Interin sezonin e kaluar, duke humbur ngushtë 1-0 nga Manchester City, Gosens tani është kthyer në kompeticionin kryesor të klubeve evropiane. Vetëm në vijat e kuqe dhe të bardha të atyre të hekurt.

“Unë kam thënë gjithmonë se është ëndrra ime të luaj një ditë në Gjermani dhe Bundesligë. Vitet e fundit në Union kanë qenë mbresëlënëse dhe njerëzit jashtë vendit e kanë vënë re këtë. Ndjeva shumë vlerësim dhe besim në bisedimet me zyrtarët e klubit, kështu që vendimi nuk ishte i vështirë për mua. Tani po pres me padurim sfidën e re dhe një sezon të jashtëzakonshëm dhe emocionues“. , – tha një Gosens i lumtur për transferimin e tij në Berlin.

Me Robin, ne kemi qenë në gjendje të nënshkruajmë me një lojtar që qëndron për përkushtimin, mentalitetin dhe shpirtin e ekipit nNe po kërkonim këto cilësi dhe besojmë se kemi fituar një forcë të rëndësishme për lojën tonë me nënshkrimin e Robin. Brenda dhe jashtë fushës, ai tani duhet të luajë një rol udhëheqës për ne.” , – tha Oliver Ruhnert, drejtor i futbollit profesionist në 1. FC Union Berlin.”