West Ham United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin me reprezentuesin grek, Konstantinos Mavropanos.

Qendërmbrojtësi i njohur për familjen, miqtë dhe shokët e tij si ‘Dinos’ mbërrin në stadiumin e Londrës nga klubi gjerman i Bundesligës VfB Stuttgart për një tarifë 20 milionë euro.

Greku firmosi një kontratë pesëvjeçare deri në 30 qershor 2028 me klubin nga Premier League.

I luajtur 19 herë nga vendi i tij, Mavropanos i lindur në Athinë është një prani dominuese në 6’4, një mbrojtës që luan në këmbën e përparme dhe tani po pret me padurim të sjellë gamën e tij të gjerë të talenteve në lindje të Londrës.

“Jam vërtet i lumtur dhe i emocionuar që jam këtu dhe jam rikthyer në Premier League me West Ham United.
Është një kohë emocionuese për t’iu bashkuar Klubit pas fitores së sezonit të kaluar në Ligën e Konferencës dhe me të vërtetë mezi pres hapin tjetër në karrierën time. Mund t’u premtoj tifozëve se do të jap gjithçka për ta dhe fanellën.” , – tha numri i ri 15, i cili bëri debutimin e tij në Premier League si lojtar i Arsenalit në 2018.

David Moyes shprehu kënaqësinë e tij për sjelljen e një lojtari në Klub, i cili udhëhoqi Bundesligën në ndërprerjet e bëra sezonin e kaluar dhe që është vendosur si titullar automatik për vendin e tij.

Jam i kënaqur të mirëpres Konstantinos në West Ham United.
Ne kemi kërkuar të shtojmë në opsionet tona për qendër-gjysmë këtë verë, kështu që është mirë që kemi qenë në gjendje të sjellim një mbrojtës ndërkombëtar të aftësive të tij.
Ne me të vërtetë presim me padurim ta integrojmë atë në grup.” , – tha trajneri Moyes, i cili shton Mavropanos në një grup të qendërmbrojtësve që përfshin gjithashtu Kurt Zouma, Nayef Aguerd, Angelo Ogbonna dhe Thilo Kehrer të gjithanshëm.

I lindur në Athinë në dhjetor 1997, Mavropanos e filloi karrierën e tij me klubin vendas Apollon Smyrnis si dhjetë vjeçar përpara se të nënshkruante kontratën e tij të parë profesionale me PAS Giannina në qytetin verior të Janinës në vitin 2016.

Mbrojtësi shtatlartë, fizikisht imponues debutoi në një fitore të Kupës së Greqisë ndaj Agrotikos në moshën 18 vjeç e njëmbëdhjetë muaj dhe arriti në 20 paraqitje për PAS, duke përfshirë 16 në Superligë, ndërsa ishte ende adoleshent.

Në janar 2018, Arsenali e solli atë në veri të Londrës dhe ai bëri paraqitjen e tij të parë për Gunners në një ndeshje të Premier League kundër Manchester United tre muaj më vonë. I riu luajti tetë herë gjatë 18 muajve përpara se të huazohej te skuadra gjermane 1. FC Nürnberg në janar 2020.

Dinos Mavropanos nënshkruan për West Ham
Paraqitjet mbresëlënëse atje e panë atë të nënshkruajë një kontratë të re me Arsenalin dhe të huazohet te klubi i Bundesligës Stuttgart për secilin nga dy sezonet e ardhshme, 2020/21 dhe 2021/22. Pasi shënoi pesë gola në 55 paraqitje, ai e bëri transferimin e përhershëm në maj 2022 dhe shtoi 34 ndeshje të tjera dhe tre gola sezonin e kaluar.

Për Greqinë, Mavropanos u përball në nivelin U21 përpara se të bënte debutimin e tij për të moshuarit në një fitore miqësore ndaj Hondurasit në mars 2021. Që atëherë, ai pothuajse nuk ka humbur një lojë, duke filluar katër ndeshje kualifikuese të Kupës së Botës FIFA, gjashtë ndeshje të Ligës së Kombeve të UEFA-s dhe të treja në UEFA Deri më tani janë luajtur ndeshjet kualifikuese të Kampionatit Evropian.