West Ham United është i kënaqur të njoftojë nënshkrimin e Mohammed Kudus (2000) nga Ajax për 43 milionë euro.

Hammers luftuan kundër konkurrencës intensive nga disa prej klubeve kryesore të Evropës për të siguruar shërbimet e sulmuesit emocionues ndërkombëtar ganez nga Ajax.

23-vjeçari bashkohet me Irons në një kontratë pesëvjeçare, duke u bërë nënshkrimi i katërt i madh veror i Klubit pas ish-shokut të tij të skuadrës Ajax dhe meksikanit Edson Álvarez, mbrojtësit të Greqisë Dinos Mavropanos dhe mesfushorit anglez James Ward-Prowse.

Një lojtar i fortë i gjithanshëm dhe driblues pjellor i aftë për të shënuar dhe shënuar gola, Kudus e ka vendosur veten si një nga lojtarët e rinj më të kërkuar të futbollit evropian. Tani, ai ka sjellë talentin e tij në stadiumin e Londrës.

Unë kam ëndërruar të luaj në një ligë si kjo që kur isha fëmijë.
E kam ëndërruar këtë moment dhe jam shumë i lumtur që jam këtu. Por nuk ndalet këtu, dua të vazhdoj.
Unë përpiqem të bëj më të mirën për të argëtuar tifozët pasi mendoj se kjo është ajo që ka të bëjë futbolli. Unë jam këtu për të bërë më të mirën time dhe për të ndihmuar ekipin. Jam shumë i lumtur që jam këtu. Unë do të luftoj për distinktivin. Mezi pres të filloj.”, – tha Kudus, i cili do të veshë fanellën me numrin 14 në West Ham.

David Moyes mezi pret të punojë me Kudus, i cili shënoi katër gola në gjashtë paraqitje të UEFA Champions League në fazën e grupeve për Ajax sezonin e kaluar.

“Jam i kënaqur që kemi qenë në gjendje ta sjellim Mohammedin te West Ham United. Ai është një talent i ri i mrekullueshëm, i cili tashmë ka shkëlqyer në nivelin më të lartë për Ajax-in në Ligën e Kampionëve dhe ka bërë më shumë se 150 paraqitje për të parët në moshën 23-vjeçare – kështu që nuk ishte befasi të shihje kaq shumë klube të mëdha që ndjekin nënshkrimin e tij. verës.
Fakti që ne kemi qenë në gjendje të tërheqim një lojtar me cilësinë e tij të padyshimtë në stadiumin e Londrës, tregon tërheqjen që ka tani West Ham – Bordi dhe Tim meritojnë një meritë të madhe për të kaluar këtë të fundit.” , – tha trajneri Moyes.

I lindur në periferi të Nima në kryeqytetin e Ganës, Akra, në gusht 2000, Kudus iu bashkua akademisë së famshme të futbollit Right to Dream në moshën dhjetë vjeçare. Ai kaloi shtatë vjet atje përpara se t’i bashkohej klubit danez Nordsjælland në moshën 17 vjeçare në janar 2018. Lojtari 5’9 u vendos si lojtar i rregullt në Nordsjælland. Duke luajtur si sulmues ose në një rol të mesfushës, ai shënoi 14 gola në 57 paraqitjet e tij në tre sezone.

Paraqitjet e Kudus për Nordsjælland tërhoqën vëmendjen e Ajax-it, me trajnerin e atëhershëm Erik ten Hag që lavdëroi ‘potencialin e tij të jashtëzakonshëm’ pas kalimit të 19-vjeçarit të atëhershëm në Amsterdam në korrik 2020. Ky lavdërim ishte i bazuar si i ri shënoi një gol dhe asistoi tre të tjerë në tre paraqitjet e tij fillestare për klubin.

Sezoni 2022/23 pa Kudus ta çonte lojën e tij në një nivel të ri, me gola kundër Liverpool, Napoli dhe Rangers në Champions League, njëmbëdhjetë të tjerë në Eredivisie holandeze dhe nga një në UEFA Europa League, Kupën e Holandës dhe Johan Cruyff Shield. duke e çuar totalin e tij në 19 gola dhe shtatë asistime në të gjitha garat.

Nuk është për t’u habitur, duke pasur parasysh këto shifra, Kudus gjithashtu filloi të tre ndeshjet në grup për Ganën në finalet e Kupës së Botës FIFA 2022 në Katar, ku ai shënoi dy herë në një fitore 3-2 ndaj Koresë së Jugut. Në përgjithësi, ai ka shtatë gola dhe tre asistime në 24 paraqitje për vendin e tij.